Zlaté Hory

Oblast:
GPS:
50.263, 17.396
Web obce:
Podrobný popis:

Město Zlaté Hory (do roku 1948 Zuckmantel, Cukmantl) se 4600 obyvateli leží v severovýchodní části okresu Jeseník na hranici s Polskem. Ke Zlatým Horám patří dříve samostatné obce Horní a Dolní Údolí, Ondřejovice a Rejvíz. Území o celkové rozloze 86 km2 je z větší části tvořeno Zlatohorskou hornatinou s nejvyšším vrcholem Příčnou horou (975 m n.m.). 70 % území je pokryto lesy. Samotné město (420 m. n.m.) je ze tří stran obklopeno horami a ze čtvrté sem zasahuje polská nížina. Z řek, které zde i pramení, můžeme jmenovat Zlatý potok (Prudnik), Olešnici a Černou Opavu.

Život ve Zlatých Horách je ovlivněn vývojem posledních let, kdy v roce 1993 byla po 40 letech ukončena hornická činnost, která zaměstnávala velkou část obyvatel. Nyní je zde textilní průmysl, zpracování kamene, likérka, výroba součástek do jízdních kol, výroba kontejnerů a mobilních buněk, kovovýroba, recyklace plastů, těžba dřeva, strojírna v Ondřejovicích a menší firmy zabývající se ekologií, geologií apod.

Na tradici lázeňství navazuje dětská léčebna respiračních nemocí a na turistice a rekreaci je závislá celá řada hotelů, rekreačních zařízení, restaurací a privátních ubytoven.

Co se děje v okolí?


Další akce

Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA