Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. Od roku 1979 je zde umístěna expozice lidového bydlení z přelomu 19. a 20. století a od roku 1999 je zpřístupněna hospodářská budova s expozicí zemědělství.
Muzea a skanzeny Těšínsko
Muzeum Těšínska v Českém Těšíně je jedním ze čtyř krajských muzeí v Moravskoslezském kraji. Programově se věnuje bohaté historii, přírodovědě a vlastivědě české části Těšínského Slezska.
Třinec, dnes významné průmyslové centrum České republiky, byl ještě v první polovině 19. století jednou z mnoha zemědělských obcí ve vlastnictví Těšínské komory, náležející v té době Habsburkům. První zmínka o Třinci samotném pochází z roku 1444. Ves však pravděpodobně vznikla již ve druhé polovině 14. století. Podrobnější zprávu nám podává až urbář z roku 1770. V té době patřil Třinec k nejmenším na Těšínsku a nepřináležel ke kmenovému jmění Těšínské komory. Koupil jej až v roce 1779 arcikníže Albert od baronky Saint-Genois za 36. tisíc zlatých.
Technické muzeum v Petřvaldě je umístěno v budově bývalé fary u římskokatolického kostela sv. Jindřicha. Stavba fary byla zahájena na konci 30. let 19. století.