Velké Karlovice leží v údolí Vsetínské Bečva, která pramení Pod Trojačkou, v podhůří Javorníků a Beskyd. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Rozlohou 82 km2 patří mezi největší obce České republiky. Obec byla založena v roce 1714. Z této doby se zachovalo několik stavebních památek, nyní přeměněny ve Skanzen valašské lidové architektury.
Muzea a skanzeny Beskydy
Návrat od totalitního dirigismu k demokracii zbavil po roce 1989 muzejní práci dřívějšího všude přítomného zpolitizování, zpřístupnil dříve tabuizovaná témata, dal vzniknout novým společenským aktivitám - ve frenštátském případě v roce 1992 občanskému sdružení, Muzejní a vlastivědné společnosti (dále MaVS) s předsedou Ing. O Tabáškem (dále pak V. Strašil, E. Blažková ) a tajemníkem v osobě autora těchto řádků. MaVS iniciovala směrem k městu řadu podnětů, některé z nich došly naplnění - Cena sv. Martina za tvůrčí přínos do kulturního života města (od r. 1992 dosud), kroky k vyhlášení obecní vyhlášky o symbolech města (znak, prapor, pečeť, razítko a znělka), partnerský vztah města k Winter Parku na Floridě, sídla Muzea a galerie Albína Poláška a nadace (1996), některé snad naplní doufejme nepříliš vzdálená budoucnost - znovupostavení 14 zastavení Křížové cesty u kostela sv. Jana Křtitele, realizace pomníku obětem bojů za svobodu.
Jako první muzeum ve Frýdku se konstituovala jedna ze slezských poboček Československého zemědělského muzea ve Frýdku. Muzeum bylo formálně ustaveno 25. 1. 1925, fakticky bylo činné již od 6. 7. 1924.
Budova Muzea Fojtsví s č.p. 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici. Přesné datum postavení budovy není známo. Staré fojtství, které stálo na místě dnešního, se poprvé připomíná roku 1576. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné.
V areálu Kamenné síně se nachází expozice Muzea Novojičínska, která zachycuje historii města a vývoj kloboučnické módy. Ve 30. letech dvacátého století se dokonce uvažovalo o demolici zámku, ze záměru však naštěstí sešlo. Po roce 1945 se zámek stal sídlem muzea, v současnosti Muzea Novojičínska.
Muzeum ve Valašském Meziříčí patří k nejstarším českým muzeím na Moravě. Počátkem r. 1884 byla z popudu významné valašskomeziříčské osobnosti JUDr. Aloise Mikyšky založena muzejní společnost, při které hned následně vzniklo muzeum. Ve stanovách Musejní společnosti ve Valašském Meziříčí bylo uvedeno, že se muzeum bude skládat „z antikvaria, archivu, sbírek přírodnických a průmyslových a knihovny“. Ještě v roce 1884 bylo vydáno také první číslo „Sborníku Musejní společnosti ve Valašském Meziříčí“, ve kterém se objevují nejen samotné stanovy, seznam zakládajících členů, první přírůstky, ale též odborné příspěvky z historie, národopisu a přírodovědy.
Hvězdárna Vsetín je regionálním zařízením s místní působností na Vsetínsku a ve východní části současného Zlínského kraje. Její činnost je od počátků zaměřena na vzdělávání a popularizaci astronomie i jiných přírodních věd především mezi mládeží. Na hvězdárně jsou pořádány přednášky a besedy nejen pro veřejnost, ale především pro základní i střední školy celého regionu. Pro zájemce jsou zajišťována také astronomická pozorování denní i noční oblohy hvězdářskými dalekohledy. Jako poměrně malé zařízení může Hvězdárna Vsetín nabídnou návštěvníkům mnohem neformálnější přístup k popularizaci astronomie, než je obvyklý u velkých organizací tohoto typu. V letech 1950 až 2005 navštívilo hvězdárnu přibližně 470 000 návštěvníků.
Muzeum Zdeňka Buriana - světoznámého malíře pravěku a dobrodružství, který část života prožil ve Štramberku - zde bylo otevřeno v roce 1992. Do roku 1996 jej spravovala muzejní nadace, od roku 1997 přešla zřizovatelská činnost na město Štramberk. Každoročně jsou zde pořádány sezónní tématické expozice z díla Zdeňka Buriana. V ostatních měsících muzeum slouží jako městská galerie.
Vzniklo v roce 1997 po transformaci z původního Technického muzea Tatra. Nezisková, obecně prospěšná společnost byla založena dvěma společníky: Městem Kopřivnice a akciovou společností Tatra. V současné době pro Vás nabízíme čtyři různé expozice: Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum, Muzeum Fojtství a Expozici Emila a Dany Zátopkových (v Technickém muzeu).
Malebné městečko Štramberk sevřené ve svazích mezi vrcholy Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů, Červeného kamene a Zámeckého kopce se zříceninou hradu, který dal celému městu název, je pro svou malebnost a zachovalou autenticitu právoplatně nazýváno „ Lašským či Moravským betlémem“.
Dřevěné stavby – útulna Libušín a Maměnka byly navrženy významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem, který zde spojil prvky lidové architektury a secese.
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicích a kopie fojtství z Velkých Karlovic. Posledním objektem, postaveným 1974, je rekonstrukce Žingorova domu z rožnovského náměstí.