Úvodní strana » Zajímavosti » Hrady a zámky » Quinburg - Sokolí (hrad)

Quinburg - Sokolí (hrad)

Oblast:
GPS:
50.184, 17.352
Web hradu:
Podrobný popis:
Nejvýše položený hrad na Moravě a ve Slezsku byl vybudován v téměř nepřístupné, odlehlé poloze na svahu Medvědího vrchu nad Sokolími skalami. Na mapách ho najdete jen s obtížemi – většinou je totiž zakreslen špatně.

Historie

Quinburg byl založen ve 13. století, nezachovaly se o něm však žádné písemné zprávy. Víme ale, že ho vlastnil rytíř Siegfried-Dieter z Quinge, v okolí známý pod přezdívkou „Krvavý pes“. Se svými kumpány vymyslel past na všechny kupce, zlatokopy, potulné rytíře či pány, kteří projížděli vrbenským krajem do Vratislavi. U obchodní cesty stávala nechvalně známá lesní šenkovna a poblíž kostelík se zvonicí. Poté, co rytíř z Quinge zavraždil kostelníka, nasadil do kostela svého sluhu a před oltářem vybudovali propadlo. Mnich lákal pocestné k modlitbě před zázračným mariánským obrazem na oltáři. Když oběti vstoupily na první schůdek, padací dveře se otevřely a oni spadli do sklepení. Mnich zvoněním podal zprávu a podzemní chodbou ze šenkovny přispěchali loupežníci, aby dokonali dílo. Náhoda pomohla tomu, že mnich byl odhalen a své činy zaplatil smrtí. Nejinak se vedlo dalším lapkům.

Jak vypadal?

Opevněná tvrz plnila funkci strážního a pozorovacího bodu. Kvůli nepřístupné poloze nemohl být dlouhodobě obýván a už ve 14. století byl opuštěn. Strmě spadající stěny skal zaručovaly vysokou bezpečnost, vynikající rozhled a dohled nad stezkou probíhající údolím. Výhodná poloha umožňovala kontrolovat prostor směrem k nedalekému hradu Koberštejn a ještě blíže ležící celní stanici Drakov. Jádro hradu bylo situováno na třech samostatných skaliscích, na nichž se zachovaly zbytky lomového zdiva silného přes 2 m. Jejich propojení bylo možné soustavou žebříků a dřevěných schodišť. Na západní straně byl chráněn 18 m širokým příkopem.

Zajímavost

Návštěva Quinburgu představuje celodenní túru liduprázdnou nádhernou horskou krajinou. Z vrcholu se otevírá čarokrásný rozhled po okolní krajině. Zajímavá pamětní deska instalovaná zde místními trampy návštěvníkům připomíná tragickou smrt Johna Lennona.

Co se děje v okolí?

hradyOblastiVse
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA