Úvodní strana » Zajímavosti » ZTePilí muži na cestách pochodují za dobrou věc

ZTePilí muži na cestách pochodují za dobrou věc

Dva mladí muži, dvě neurologická onemocnění, 269 kilometrů pěší chůze a především odhodlání pomoci dobré věci. Tak zní podtitul akce, která má seznámit veřejnost s výzkumem a využitím kmenových buněk. Pochod dvou hendikepovaných dobrodruhů napříč Moravou potrvá od 25. srpna do 12. září.


Jak už grafická podoba názvu projektu napovídá, oba aktéři jsou majiteli průkazu zdravotně postižených ZTP. David Szotkowski, kterému je 21 let, trpí spinální svalovou atrofií III. typu. Nemoc se projevuje ochabováním svalstva celého těla, potížemi s chůzí do schodů či zvedáním se z nižších poloh. Nemocí trpí od svých 12 let a má stále zhoršující se průběh.
Miroslavu Večeřovi je 22 let a má rozštěp páteře. Od šesti let je upoután na invalidní vozík. Ani tato nemoc mu však nebránila, aby se v letech 2012 a 2013 stal mistrem Vozíčkářské florbalové ligy.
„Chceme ujít dvě stě šedesát devět kilometrů. Začínáme v nejsevernější obci ve Slezsku v Bílé Vodě a po devatenácti dnech dojdeme do nejjižnější vesnice, Lanžhotu. Během cesty navštívíme například Lipovou – lázně, Šumperk, Uničov, Olomouc, Otrokovice, Uherské Hradiště, Bzenec a Hodonín,“ popisuje Miroslav Večeřa. Společně s Davidem Szotkowským bude na cestě pořádat besedy se širokou veřejností o problematice kmenových buněk a vybírat peníze pro Lubomíra Kopala z Bruntálu, který trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jemuž by v léčbě zásadním způsobem pomohla aplikace kmenových buněk.
„Pokud trpíte nevyléčitelnou chorobou nebo jste upoutáni na vozík, máte dvě možnosti, jak dál žít. Můžete to vzdát a přežívat ze dne na den, nebo jít a udělat něco proto, aby i těm ostatním, kteří jsou nemocní, mohl jednoho dne někdo říct: Máme pro vás lék, který vás vyléčí,“ míní David Szotkowski.
Cestu Davida s Mirkem, ke které byla vydána speciální turistická známka v limitované edici, můžete sledovat na blogu http://ztepilimuzi.blog.cz/. Z něho se dozvíte nejen to, jak na tom kluci jsou, ale také co už zažili a co je teprve čeká. A pokud budete mít čas a chuť, můžete jít část trasy s nimi!
Důležitým úkolem při plánování cesty bylo kontaktovat starosty obcí a měst, které chtějí ztepilí muži navštívit. S velkou podporou se setkali například v Bílé Vodě, kde projekt začne. „Myslím si, že je důležité, aby byly podobné projekty podporovány. U nás to všechno začne, a já věřím, že i ostatní obce kluky podpoří, jak jen to půjde,“ uvedl starosta obce Bílá Voda Miroslav Kocián. Bělovodské zastupitelstvo se navíc rozhodlo „ztepilé muže“ podpořili i finančně.

 

Zdroj: elektronický zpravodaj NavstivteJeseniky.cz
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA