Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Zpráva o Bivakové expedici Pákistán 2011

Zpráva o Bivakové expedici Pákistán 2011

Dalibor Carbol (35letý pilot, inspektor, instruktor paraglidingu) spolu s Jurajem Klejou (testovací pilot, instruktor paraglidingu, člen reprezentace paraglidingu SR, několikanásobný Mistr Slovenska v paraglidingu) úspěšně ukončili bivakovou expedici a přeletěli na padákovém kluzáku přes Himaláje v Pákistánu.   


Celkem zatím uletěli přes 260 km, rychlostí dosahující 60 km v hodině a v největší výšce přesahující 7000 m, přistáli v Base Campu K2.
Cesta z Islamabádu se zkomplikovala, protože se zhoršilo počasí a začali se dělat bouřky. Letadla nelétala a tak se piloti vydali na dlouhou cestu autobusem. Po 30 hodinách dojeli do Gilgitu. Občas se objevily ozbrojené bezpečnostní hlídky, ale jinak byl klid a žádný konflikt nezaznamenali. V Karimabádu nedaleko Rakapoši 7788 m se „aklimatizovali“ a hned první den uletěli 80 km. Základny mraků se pohybovali ve výšce 5800 m. Bohužel se další den počasí opět zhoršilo, vypadl internet a bouřky nedovolily v cestě pokračovat.
Po dvou dnech čekání se nakonec dočkali toho pravého „přeletového počasí“. Z vesničky v Hundzaveli letěli přes pass, který dosahuje 5000 m, cca 100 km vzdušnou čarou, rychlostí 60 km za hodinu a dostali se až nedaleko Askole. Zde přespali a na druhý den je čekal neuvěřitelný výhled na K2. Přistáli v Base Campu K2, kde chtěli svůj výkon oslavit, ale bohužel nebylo s kým a tak se rozhodli vrátit zpět, celkem 135 km za jediný den. Vytýčenou trať tak zvládli za pouhé dva dny. Fyzicky i psychicky vyčerpaní, ale šťastní, že se jim podařilo dosáhnout výškového rekordu – přeletu v 7000 m, se vydali do oblasti Naga Parbat.
Záznamy zpráv ze satelitního telefonu o dalším průběhu expedice a více fotografií najdete na: www.fly7000.cz

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA