Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Zámek v Bílovci se otevírá a s ním i zbrusu nové expozice

Zámek v Bílovci se otevírá a s ním i zbrusu nové expozice

V pátek 1. května v 11 hodin bude v zámku v Bílovci slavnostně zahájena nová, v pořadí teprve čtvrtá zámecká sezona. Premiéru bude mít expozice, jejíž součástí je historický nábytek z počátku 20. století, tzv. altdeutsch.


 

Návštěvníci si mohou prohlédnout zámeckou kapli sv. Hyacinta s náhrobky majitelů zámku, dozvědět se zajímavosti o historii zámku, prohlédnout si muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s nově instalovaným apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku hraběnky Hermíny Balbíny Sedlnitzké z Choltic. Součástí prohlídky jsou také expozice Lov a myslivost v proměnách doby, historické retro hračky bíloveckého sběratele Zbyňka Havláta i hasičské minimuzeum s historickou hasičskou stříkačkou z druhé poloviny 19. století.
„Pro malé rytíře máme na zámku připravenou dětskou zbrojnici. Novinkou letošní zámecké sezony je také výstava prací slavného ostravského heraldika a fotografa Vítězslava Lazeckého, který je autorem erbu Sedlnitzkých nad vstupním schodištěm do zámku,“ zve na návštěvu zámku jeho kastelán Eduard Valeš a doplňuje, že na zámku jsou instalovány čtyři místnosti. „Nábytek poskytli rozmanití dárci, mimo jiné občané z Bílovce a okolí. Díky nim máme instalovánu také kompletní jídelnu z konce 19. století nebo pracovnu hraběnky Sedlnitzké,“ pokračuje kastelán s tím, že zájemci mohou zámek navštívit až do konce října každou sobotu a neděli, vždy od 11 do 16 hodin. Komentovaná prohlídka trvá zhruba hodinu, záleží na počtu a zájmu návštěvníků. Vstupné je dobrovolné.
Trojkřídlý zámek v Bílovci postupně mění svou tvář k lepšímu. „Za posledních patnáct let město do dílčích úprav investovalo zhruba 15 milionů korun, z toho dotace představovaly zhruba 5 milionů korun," konstatuje starosta města Pavel Mrva a dodává, že v letošním roce bude pokračovat rekonstrukce fasády v hodnotě 900 tisíc korun, která je z 90 procent hrazena z rozpočtu města a zbývající částkou přispívá Ministerstvo kultury ČR. „Chystáme se provést také rekonstrukci nádvoří. Na tuto akci bylo vypsáno výběrové řízení, jehož výsledky budeme znát ve středu 6. května. V rámci rekonstrukce, která by měla být zahájena v letošním roce, bude odstraněna panelová dlažba, budou vybudovány vodovodní přípojky, opravena kanalizace a provedena sanace části sklepních omítek."

 

 

Autor: Šárka Seidlerová

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA