Úvodní strana » Zajímavosti » Zámecká oranžérie slouží jako kulturní dům

Zámecká oranžérie slouží jako kulturní dům

Loučná nad Desnou je zase o kousek atraktivnějším místem pro turisty i místní obyvatele. Ve zrekonstruovaném zámeckém parku byla obnovena chátrající budova bývalé zámecké oranžérie. Slouží jako kulturní dům, který v obci mnoho let chyběl. 


Architektonicky cenná stavba se nachází přímo ve středu obce v areálu zámeckého parku. S pomocí finančních prostředků z Evropské unie se podařilo vrátit budovu za pomoci dochované fotodokumentace do původní podoby zámecké oranžérie z 19. století.
„Budova zámecké oranžérie nádherně doplňuje zámecký park a ladí s obnovenou zámeckou kaplí. Dominantní částí stavby je prosklená jižní stěna orientovaná do zámeckého parku, která návštěvníkům kulturních akcí poskytuje nezaměnitelný výhled,“ popisuje Jan Závěšický z Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.


Využití kulturního domu je zcela univerzální a už v průběhu minulého roku se zde konaly koncerty, taneční vystoupení, výstavy, tradiční Loučenské dřevosochání, plesy nebo taneční zábavy. Rekonstrukce
kulturního domu byla navržena tak, aby mohla být využívána rovněž osobami s tělesným postižením.
Na výzdobě bývalé oranžérie se podíleli především místní umělci. Stěny kulturního domu zdobí třináct obrazů představujících stejný počet významných jesenických zastavení od výtvarníka Jaroslava Mináře z Postřelmova a dále čtyři dřevěné plastiky představující čtyři roční období od významného šumperského sochaře Antonína Suchana.

 

Zdroj: elektronický zpravodaj NavštivteJeseníky.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA