Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Zábřežskou pahorkatinou voní levandulové království

Zábřežskou pahorkatinou voní levandulové království

V malé vesničce Bezděkov nedaleko Úsova, kde úrodná Haná pomalu přechází v Zábřežskou pahorkatinu, leží levandulový statek. Za podpory celé rodiny na okolních polích úspěšně hospodaří Lukáš Drlík s partnerkou Veronikou Pejšovou. „Snažíme se kráčet ve šlépějích prarodičů a zemědělství kolem statku udržovat a rozvíjet. Daří se nám pěstovat česnek, jahody a z bylinek měsíček, máta, meduňka a samozřejmě také levandule,“ popisuje Lukáš Drlík.


Voňavou levanduli zkusili vypěstovat poprvé v roce 2014. Bylina zde roste v bio kvalitě bez použití chemických látek. „Levandule je vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, tak i pro své léčivé a antibakteriální účinky. Pomáhá při nespavosti, stresu, bolestech hlavy, nachlazení, revmatických bolestech, používá se na uvolnění svalů a také chrání před hmyzem. Další bohaté využití má v kosmetickém průmyslu,“ vypočítává přednosti levandule Lukáš Drlík.
Většina produkce z úrody na bezděkovských polích míří k zákazníkům Levandulové kavárny, kterou farmáři otevřeli loni na jaře v Zábřeze. V provoněném prostředí mohou návštěvníci ochutnat jedinečné domácí dezerty, levandulovou kávu nebo osvěžující levandulovou limonádu. Součástí kavárničky je malý obchůdek, kde zákazníci nakupují levandulové produkty a kosmetiku. „V následujících letech rozšíříme naše levandulové království na plochu pěti hektarů a také připravujeme otevření levandulových kaváren v dalších městech,“ prozradil plány do příštích dnů Lukáš Drlík.

 

Zdroj: elektronický zpravodaj NavštivteJeseníky.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA