Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Z Karlova na Praděd a zpět

Z Karlova na Praděd a zpět

Karlov - Praděd - Karlova Studánka - Hvězda (25km, 7,5 hod.) Celodenní tůra Jeseníky s výhledem na masív Pradědu, Petrových kamenů, Vysoké Hole, Vozky a Keprníku. Údolí Bílé Opavy.


Trasa začíná v Karlově pod Pradědem, 2 km od Malé Morávky a končí na Hvězdě, odkud jezdí autobusy do všech směrů. Celou trasou vás doprovází zastávky naučné stezky.

Auto můžete nechat zaparkované v Karlově na některém z parkovišť, např. u stanice Horské služby. Parkovné je 50 Kč na den, ale v době naší návštěvy (mimo sezónu) se nevybíralo.

Vycházka vede po modré značce a začíná cca 500 metrů od parkovistě ve směru příjezdu. Až na hranice přírodní rezervace vede po asfaltové lesní cestě v délce asi 3 km. Cesta se koněčně změnila v klasickou lesní pěšinu a vede přímo k úbočí Vysoké Hole, kde je lavinový svah - Velký kotel. Cesta začala prudce stoupat až k napojení na žlutou značku, která také vede z Karlova na Praděd. Celou dobu je pěkný výhled na lavinové pole na úbočí Vysoké Hole, které je domovem mnoha endemických rostliných druhů.

Spolu se žlutou nás modrá dovedla nad Ovčárnu, odkud je pěkný výhled na celou oblast Ovčárny včetně masívu Pradědu, Petrových kamenů, Vysoké Hole, Vozky a Keprníku. Sestoupili jsme po úbočí k Ovčárně, která je centrem stejnojmenné rekreační oblasti. Zde můžete volit z několika restaurací a bufetů. Doporučuji navštívit restauraci hotelu Figura.

Po obědě jsme se vydali na nejvyšší vrchol Jeseníků, Praděd. Trasa vede po asfaltové cestě až k vysílači na vrcholu hory. Špička vysílače je prý nejvyšší bod pevně spjatý se zemí, na území České republiky. Ve věži vysílače je vyhlídka, umístěná 72 metrů vysoko od paty věže. Za dobrých podmínek je vidět až na Sněžku a na Vysoké Tatry. Z rozhledny můžete vidět velikou část hřebene Hrubého Jeseníku, od Šeráku až po Břidličnou horu. Vstupné na vyhlídku je 50 Kč, za tuto cenu kromě pěkných výhledů dostanete pohled s unikátním razítkem.

Pro cestu zpět jsme zvolili žlutou značku do Karlovy Studánky. Nastoupit na tuto značku můžete buď od Ovčárny, nebo se dát od Barborky po modré. Zhruba po 1,5 kilometru se žlutá připojí. Po odpojení vede žlutá údolím Bílé Opavy, zatímco modrá pokračuje do Karlovy studánky. My jsme zvolili žlutou, která je označována jako náročná turistické trasa. Je ovšem mnohem akčnější a krásnější. Místy je nutno zdolat překážky v korytě pomocí technických pomůcek. Připomíná to některé trasy ve Slovenském ráji, ale nejsou zde žebříky.

Po projití údolí Bílé Opavy se opět setkavá žlutá a modrá značka. Na tomto rozcestí se vybírá příspěvek ve výši 10 Kč na udržování mostků, schůdku a lávek na žluté značce. Spojené značky vedou do Karlovy Studánky. Těsně před napojením na silnici Karlova Studánka - Vidly můžete odbočit doprava na místní značení, které vás dovede na parkovistě Hvězda. My jsme došli do Karlovy Studánky, odkud jezdí autobusy do všech směrů. Jedním z nich se můžete vrátit do Karlova, jedna ze zastávek je přímo u parkoviště (stanice Horské služby).

Provozujete turistiku? Navštivte kalendář akcí v kategorii Turistika.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA