Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Vzpomínka na Pepu Streichla ve vysílání ČRo Ostrava

Vzpomínka na Pepu Streichla ve vysílání ČRo Ostrava

Český rozhlas Ostrava odvysílá ve středu 14. srpna od 15.05 hodin, jako vzpomínku na písničkáře a bluesmana Pepu Streichla, reprízu pořadu Apetýt z února letošního roku. Je to poslední z pořadů ČRo Ostrava, ve kterém byl Pepa Streichl hostem. Zemřel ve věku nedožitých 64 let v pondělí ráno. Ještě v sobotu v Ostravě koncertoval.


Pepa Streichl v hodinovém pořadu Dagmar Misařové vzpomínal na své muzikantské začátky, na první nahrávání v ostravském rozhlase i na to, jak vznikaly některé z jeho nejznámějších písniček.

Na regionální hudební scéně se Pepa Streichl objevil v druhé polovině 60. let. Ve větší míře se prosadil až v 80. letech. Nejprve psal písně pod vlivem amerických vzorů v čele s Bobem Dylanem, až postupem času u něho převážila bluesová forma sdělení.
Svůj bluesový život žil se vším všudy včetně častého střídání zaměstnání. Byl vulkanizérem, řidičem náklaďáku, měřil vodu ve studních, uklízel chodníky v Praze, opravoval gumové hračky a lehátka, pracoval jako kulisák a rekvizitář v ostravské televizi, posunovač na dráze nebo topič v ostravském kině Vesmír. Nakonec se v roce 1983 vydal na "volnou nohu" jako písničkář.

Pomohl objevit Jaromíra Nohavicu, když s ním jako hostem svého bloku vystoupil v roce 1982 na festivalu Folkový kolotoč. Stali se uměleckými partnery a často poté podnikali společné koncerty i šňůry. Na cesty autem, kdy si vzájemně poprvé přehrávali nově napsané písničky Pepa Streichl vždy rád vzpomínal.

Debutové album Samota, samota vyšlo Streichlovi až v roce 1990. V následujících letech, kdy už se úplně obrátil k blues, vystupoval buď sólově nebo s proměnlivými sestavami. Na začátku 90. let postihla Pepu Streichla mozková mrtvice. Na dlouhou dobu ho vyřadila z hudebního branže. Přesto se mu díky velkému úsilí podařilo na hudební scénu opět vrátit.

Středeční vzpomínkový pořad Apetýt Českého rozhlasu Ostrava s Pepou Streichlem naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA