Úvodní strana » Zajímavosti » Vývoj módy dokumentuje výstava filmových kostýmů v Avionu

Vývoj módy dokumentuje výstava filmových kostýmů v Avionu

Právě dnes, 17. října, byla v ostravském Avion Shopping Parku zahájena unikátní výstava historických filmových kostýmů, z nichž některé jsou na veřejnosti vystaveny vůbec poprvé. 


„V osmi expozicích představujeme vývoj módy od středověku přes barokní, rokokové, empírové a secesní období až k módě let minulého století. Současné módní modely naleznou návštěvníci samozřejmě v našich prodejnách,“ komentovala zahájení výstavy Kateřina Ježková, ředitelka Avion Shopping Parku v Ostravě. Celá výstava je laděna doslova pohádkově a děti i dospělí se mohou těšit například na známý kostým Dorotky z pohádky S čerty nejsou žerty nebo na kostým Leontýnky a jejího otce, rytíře Viléma Brtníka z Brtníku, z filmu Ať žijí duchové. O víkendech se navíc zájemci mohou nechat vyfotit v dobových kostýmech a pořídit si tak výjimečnou památku na celý život.
 


Součástí každé expozice bude několik kostýmů symbolizující danou dobu, vhodně zvolené rekvizity a samozřejmě také informační panel se základními fakty o odívání i se spoustou zajímavostí. Ty budou v průběhu výstavy barvitě líčit také tři vypravěči v dobových kostýmech. Díky nim se návštěvníci například dozvědí, že vůbec nejtěžším vystaveným kostýmem jsou barokní hnědé šaty, jejichž nadměrnou hmotnost má na svědomí kovová konstrukce i brokát a satén použité k jejich výrobě. Mimochodem, tento kostým se mimo jiné objevil i ve filmu Tři mušketýři. Pořádně těžké jsou ale i renesanční černo-zlaté šaty, které diváci mohli spatřit v pohádce Z pekla štěstí, ve výpravném velkofilmu Bathory nebo naposledy ve filmu Sedmero krkavců.

Punc originality má výstava i díky tomu, že například kostým Jiřího Krampola z filmu Waterloo po Česku (2002) nebo kostým Olgy Schoberové v roli Molly z filmu Pane, vy jste vdova! jsou veřejnosti představeny zcela poprvé. A poprvé z barrandovského studia putovaly na výstavu také kostýmy z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Barrandov Studio, které je jedním největších a nejstarších filmových studií v Evropě, na výstavu zapůjčilo 45 kostýmů. Nejvíce jich bude umístěno u stanoviště baroka a rokoka. Na ně budou samozřejmě navazovat filmové projekty, v nichž se tyto kostýmy představily, jako je pohádka S čerty nejsou žerty (rokoko) anebo Jak se budí princezny (baroko).

Výstava filmových kostýmů potrvá v Avion Shopping Parku v Ostravě-Zábřehu až do 9. listopadu a je určena široké veřejnosti. Kromě toho sem mohou zavítat také mateřské, základní nebo střední školy, které mohou prostřednictvím této interaktivní výstavy žákům zábavnou formou ukázat, jak se postupně vyvíjela móda od středověku až po současnost, jaké módní prvky jsou pro danou dobu typické a podobně. Pro mateřinky i školy jsou připraveny 40minutové komentované prohlídky. Na ty je nutné se dopředu přihlásit, nejlépe prostřednictvím e-mailu: vystava@apicom.cz.


Přehled expozic:
Středověk – gotika
Kostýmy z filmu: Ať žijí duchové
Renesanční odívání
Kostýmy z filmu: Z pekla štěstí
Barokní odívání
Kostýmy z filmu: Jak se budí princezny
Rokokové odívání
Kostýmy z filmu: S čerty nejsou žerty
Empírové odívání
Kostýmy z filmů: Panna a netvor, Waterloo po Česku
Biedermeier
Kostýmy z filmu: Cirkus Humberto
Móda honzíků
Kostýmy z filmů: Limonádový Joe aneb Koňská opera, Zlá krev
Secesní odívání
Kostýmy z filmů: Postřižiny, První republika
Odívání 20. let
Kostýmy z filmů: Anděl svádí ďábla, Konec starých časů
Odívání 30. let
Kostýmy z filmu: Obsluhoval jsem anglického krále
Odívání 40. let
Kostýmy z filmů: Obecná škola, Habermannův mlýn
Odívání 50. let
Kostýmy z filmu: Starci na chmelu
Odívání 60. let
Kostýmy z filmů: Pane, vy jste vdova!, Rebelové
Odívání 70. let
Kostýmy z filmu: Jak utopit dr. Mráčka, aneb Konec vodníků v Čechách
Odívání 80. let
Kostýmy z filmu: Arabela
Odívání 90. let
Kostýmy z filmů: Kačenka a strašidla, U mě dobrý

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA