Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Výstavu Alfonse Muchy v Ostravě zhlédlo téměř 22 000 návštěvníků

Výstavu Alfonse Muchy v Ostravě zhlédlo téměř 22 000 návštěvníků

Výstavu Alfons Mucha 150 let připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Muchovou nadací. 


V neděli 5. června 2011 skončila výstava „Alfons Mucha 150 let“ v ostravském Domě umění. Expozice trvala pouhých 10 týdnů, přesto ji za tuto dobu zhlédlo téměř 22 000 návštěvníků. Výstavu v březnu zahájil vnuk slavného malíře John Mucha a ke konci května ji navštívil Ivan Lendl, který převzal záštitu. Expozice v Domě umění představila na 170 Muchových děl − obrazy, grafiky, pastely, kresby, fotografie, ale i užité umění.

„Výstava je po Svárech zření druhou nejnavštěvovanější výstavou Galerie výtvarného umění v Ostravě v posledních třech letech. Překročením dvacetitisícové hranice návštěvnosti se opět potvrdilo, že Ostrava je kulturním městem. V posledních čtyřech dnech výstavy si přišlo Muchova díla prohlédnout denně přibližně 600 návštěvníků,“ sdělil Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Výstava sklidila mimořádný ohlas nejen u obyvatel Ostravy, ale i návštěvníků z širšího regionu, potažmo z celé České republiky. Zájezdové autobusy opakovaně přivážely mimoostravské zájemce o výtvarné umění z celého Moravskoslezského kraje. Přijížděly nejen výtvarně zaměřené spolky, ale i školní či zájmové skupiny.

Během výstavy se uskutečnilo 9 komentovaných prohlídek, kterých se zúčastnilo 395 osob, a 237 vzdělávacích programů pro školy a veřejnost, jenž navštívilo 4288 návštěvníků.

„Nyní se unikátní soubor Muchových děl navrací ke svým majitelům. Tato jedinečná příležitost setkat se s tak rozsáhlou kolekcí děl Alfonse Muchy se v Moravskoslezském kraji po dlouhá léta opakovat nebude,“ uzavírá Jůza a doplňuje „v současnosti galerie připravuje další projekty, z těch nejbližších bych rád vyzdvihnul výstavu Motor and Art, která ještě tento měsíc představí umělecká díla ve spojení s motoristickými unikáty.“

Exponáty na výstavu Alfons Mucha 150 let zapůjčili soukromí sběratelé i veřejné kulturní instituce. Největší část výstavy tvořila díla, která spravuje Muchova nadace, jež byla hlavním partnerem projektu. Záštitu nad výstavou převzali také Ing. Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje a Ing. Simona Piperková, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy. Výstava se uskutečnila za finanční podpory statutárního města Ostrava.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA