Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Výstavní projekty Galerie výtvarného umění v Ostravě zhlédlo téměř 97 000 návštěvníků

Výstavní projekty Galerie výtvarného umění v Ostravě zhlédlo téměř 97 000 návštěvníků

Loňská výstavní sezóna v Galerii výtvarného umění v Ostravě byla úspěšná. Výstavní projekty a doprovodné programy, realizované v Ostravě i mimo ni, navštívilo téměř 97 000 zájemců o výtvarné umění.


Krajská Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, v loňském roce připravila výstavy a doprovodné programy, které celkem navštívilo 96 944 lidí. Galerie zorganizovala celkem 32 výstav, z toho 14 se uskutečnilo v Domě umění v Ostravě. Krajská galerie dále realizovala 122 doprovodných programů, které zhlédlo 6 892 návštěvníků, a 429 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo 6 256 dětí.

„Loňská návštěvnost opět potvrdila kvalitu výstavního trendu. Kombinace současných i tradičních výstavních projektů je cesta správným směrem, jak už se osvědčilo i v minulosti. V letošním roce bych opět rád do Ostravy přivezl výjimečný zahraniční projekt,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Návštěvnost GVUO zásadním způsobem ovlivnila výstava Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013, kterou zhlédlo téměř 23 000 návštěvníků. Jen vernisáže se zúčastnilo rekordních 1005 zájemců o výtvarné umění. Nadprůměrný ohlas měly rovněž expozice Cake and Lemon Eaters / Viktor Pivovarov and Ged Quinn, Petr Pastrňák / Vítr vlní tichý les a František Bílek / Poutník v bezčasí. Průměrná návštěvnost výstav prezentovaných v Domě umění v roce 2014 byla 3 300 lidí.

I v roce 2014 rozvíjela GVUO své strategické cíle v podobě prezentace jednoho mezinárodního výstavního projektu ročně a prezentaci galerijních sbírek, pro které galerie nemá výstavní prostor, mimo hranice regionu. Galerie tedy svými výstavními projekty intervenovala po celé České republice a architektonickými výstavami expandovala i do zahraničí. GVUO představila část svých mimořádných sbírek v Praze, Brně, Opavě, Liberci i Hradci nad Moravicí. Návštěvníci mimoostravských výstavních projektů tvořili téměř třetinu celkové návštěvnosti GVUO.

Zájem veřejnosti o galerii podpořila také pestrá nabídka vzdělávacích a doprovodných programů. Je třeba zmínit pravidelnou Galerijní dílničku pro děti, 130 vzdělávacích programů, které byly realizovány v rámci expozice Zářivý krystal, nebo arteterapeutické dílny projektu Svět podle nás. Vedle již časem prověřených aktivit, jako je Ostravská muzejní noc nebo Mezinárodní den dětí, se galerie podílela také na projektech typu Malování světlem nebo hudebním festivalu Pohyb-Zvuk-Prostor.

V roce 2014 se galerie prezentovala bohatou ediční činností. Vydala šest publikací a dvoje pracovní listy pro děti a mládež. Publikace Měj ráda sebe sama ostravské fotografky Dity Pepe dokonce vyhrála první místo v mezinárodní soutěži Art Books Wanted v kategorii Nejlepší fotografická kniha roku 2014.

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje výstavní budovu s názvem Dům umění, kde pořádá většinu svých výstav a vzdělávacích i doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejně přístupná knihovna s badatelnou. Sály Domu umění na Jurečkově ulici jsou otevřeny úterý až neděle 10 až 18 hodin a knihovna GVUO ve středy od 8 do 16 hodin a ve čtvrtky od 10 do 17.45 hodin. Nedělní vstup na výstavy zdarma bude v roce 2015 zachován. 

 

Autor / zdroj: Kateřina Naarová

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA