Úvodní strana » Aktuality » Událo se » VÝSTAVA KORUNOVAČNÍ KLENOTY V DĚJINÁCH SVĚTA

VÝSTAVA KORUNOVAČNÍ KLENOTY V DĚJINÁCH SVĚTA

 Ostravské muzeum, příspěvková organizace

Masarykovo nám. 1, Ostrava 1, 728 41

tel: 59 612 37 60, 59 757 84 50


                                                                                                                                                            

 

                                                                                                                                                            

 

                                                                                                                                                             Ostrava, 5. 11. 2016

 

Tisková zpráva – výstava korunovační klenoty v dějinách světa

tisková konference: 8. 12., 10.00, ostravské muzeum

 

Výstava: Korunovační klenoty v dějinách světa

9. 12. 2016 – 5. 3. 2017

Vernisáž: 8. 10., 18 hodin

Ostravské muzeum

Kurátoři výstavy: RNDr. Jiřina Kábrtová, ředitelka muzea, PhDr. David Majer, historik umění

 

 

5. 12. – Ostrava – Ve čtvrtek 8.12  v 18 hodin se v Ostravském muzeu uskuteční slavnostní otevření výstavy Korunovační klenoty v dějinách světa, jednoho z kulturních vrcholů letošního roku. Veřejnosti budou představeny desítky unikátních replik korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie, Ameriky či Afriky. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 9. 12. 2016 do 5. 3. 2017.

 

„Výstava je zapůjčena z nejslavnější světové sbírky replik korunovačních klenotů firmy Juwelier Abeler v německém Wuppertalu, kde je uložena v trezoru a veřejnosti není přístupna. V takovém rozsahu, jak ji uvidíte v Ostravském muzeu je představena úplně poprvé,“ říká o výstavě ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová a dodává: „Zvláštního přijetí se v muzeu dostalo stříbrné koruně z cášské bysty Karla IV. (Karel jí byl korunován římsko-německým králem v roce 1349). Koruna je nyní v muzeu podruhé, a to po šesti letech, kdy byla součástí výstavy Král, který létal – Jan Lucemburský. Karla IV. si připomeneme ještě korunou Svaté říše římské, Svatováclavskou korunou a železnou korunou Lombardie. Všechny tyto čtyři koruny měl Karel IV. právo nosit na své vznešené hlavě.“

 

Ostravské muzeum představí desítky unikátních replik korunovačních klenotů významných říší Evropy. Návštěvníci budou mít mimořádnou příležitost potěšit se skvosty, které nosili panovníci známých říší Asie, panovníci v Americe či panovníci afrických kmenů.

 

„Vystavena bude například Svatoštěpánská koruna Uherského království, jejíž kříž „nakřivo“ na vrcholu koruny vyvolává řadu teorií a pověstí, proč tomu tak je. Nádherně zdobená rakouská císařská koruna, jablko a žezlo nás zase zavede ke známému panovníkovi Rudolfu II. Zastoupena je také celá škála korun, prezentujících dosud vládnoucí panovníky Velké Británie,“ popisuje výběr exponátů Jiřina Kábrtová a pokračuje: „I když jsou koruny zdobeny jen „náhražkami“světoznámých diamantů

(Koh-i-noor či Druhá africká hvězda), přesto si uvědomíme jejich obrovskou hodnotu. Proslulá je koruna francouzského krále Ludvíka XV. a vidíme i velikášství Napoleona I. (několik korun i speciální vavřínový věnec ). Do pro nás exotických zemí nás zavede koruna Siamského království, oči přecházejí nad třpytem a krásou korun dynastie Pahlaví či korunou etiopského císaře Menelika II. Nechybí ani replika zlaté koruny Inků, jejíž originál je ve Zlatém muzeu v Limě (Peru).“

 

 

 

Výstava je doplněna fotografiemi nejznámějších evropských korunovačních katedrál. Speciální část tvoří jednoduchý přehled dosud vládnoucích panovnických rodů v Evropě. Nizozemí, Dánsko, Švédsko a Velká Británie mají zastoupeny své královské koruny na výstavě.

 

Výstavu zahájí J.E. Eduard W. V. M. Hoeks, velvyslanec Nizozemského království v ČR spolu s primátorem statutárního města Ostravy Tomášem Macurou. J.E. Christian Hoppe, velvyslanec Dánského království v ČR poslal obyvatelům Ostravska zdravici.

 

Výstavou Korunovační klenoty v dějinách světa se Ostravské muzeum připojuje k završení letošních oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. a zároveň výstavou zahájí oslavy 750 let od první písemné zmínky o městě (1267), které budou probíhat po celý rok 2017.

 

 

Kurátoři výstavy :

RNDr. Jiřina Kábrtová, ředitelka muzea

PhDr. David Majer, historik umění

 

 

Výtvarné aranžmá: Markéta Jarešová

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA