Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Výstava Jan Zrzavý Božská hra skončila. Zhlédlo ji na 30 800 návštěvníků

Výstava Jan Zrzavý Božská hra skončila. Zhlédlo ji na 30 800 návštěvníků

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje (GVUO) představila ve spolupráci s Národní galerií v Praze unikátní přehlídku výtvarného umění Jana Zrzavého.


Od 12. prosince 2012 do 10. března 2013 byla v ostravském Domě umění k vidění výstava Jan Zrzavý Božská hra, která přinesla nový pohled na tvorbu i osobnost významného českého umělce. K vidění bylo na 250 děl Jana Zrzavého, a to včetně běžně nepřístupných prací ze soukromých sbírek. Pro děti byla navíc připravena interaktivní výstava Pojďte si hrát s panem malířem Janem Zrzavým. Exponáty zapůjčilo celkem 24 veřejných institucí a několik soukromých sběratelů. Přehlídku děl známého výtvarníka přichystali přední čeští kunsthistorikové Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Zuzana Novotná a Karel Srp ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě a Národní galerií v Praze.

„Výstavu Jan Zrzavý Božská hra zhlédlo 30 800 návštěvníků. V posledním týdnu výstavy stoupla průměrná denní návštěvnost na 900 osob. Expozice do galerie přilákala mnoho návštěvníků z regionu, ale také ze středních a západních Čech i příhraničí. Největší zájem o výstavu byl o víkendech, za poslední dva víkendy výstavu navštívilo dohromady přes 6 000 návštěvníků, takže bylo nutno přistoupit k regulovaným vstupům,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Expozice se tak stala nejúspěšnějším výstavním počinem v historii Galerie výtvarného umění v Ostravě. Na druhé příčce se umístily Sváry zření / Fasety modernity na přelomu 19. a 20. století / 1890–1918, které před třemi lety zhlédlo na třicet tisíc návštěvníků, a na třetím Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927–1945, které navštívilo necelých 28 000 tisíc zájemců o výtvarné umění.

"S návštěvností jsem zcela spokojen. Cítím zadostiučinění z toho, jak moc si Ostravané váží kultury, kterou zde mají. Zároveň bych také rád poděkoval všem kolegům, kteří odvedli obrovský kus práce," doplňuje Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Výstavu v Domě umění doplnila řada doprovodných programů. Uskutečnilo se na 70 odborných komentovaných prohlídek pro školy i veřejnost a 150 vzdělávacích programů pro školy. V rámci realizace doprovodných programů se galerie snažila co nejvíce vyjít vstříc potřebám veřejnosti. Byl proto vytvořen online rezervační systém na komentované prohlídky a jejich počet se oproti Černým sluncím zvýšil dvojnásobně. Obrovský zájem galerie zaznamenala i v oblasti vzdělávacích programů pro školy. Od konce ledna byla školním skupinám nabídnuta možnost zúčastnit se vzdělávacích programů také v pondělí, kdy je běžně pro veřejnost zavírací den.

Po Janu Zrzavém naplní Dům umění v dubnu 5. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění pod novým názvem Archikultura 2013, který představí tvorbu Le Corbusiera, Radima Ulmanna a projekt zaměřený na prolnutí architektury s hudbou. Expozice budou společně zahájeny ve čtvrtek 4. dubna v 17 hodin v ostravském Domě umění. Vstupné činí 20,- Kč plné a 10,- Kč zlevněné. Výstavní sály Domu umění jsou otevřeny úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin.

Náhled do výstavy Z výstavy

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA