Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Vyjádření Povodí Odry k postoji zastupitelů obce Nové Heřminovy na jednání 3. října 2013

Vyjádření Povodí Odry k postoji zastupitelů obce Nové Heřminovy na jednání 3. října 2013

Dne 3. října proběhlo v odpoledních hodinách v obci Nové Heřminovy jednání místního zastupitelstva s občany k pokračujícím opatřením proti povodním na horní Opavě – zejména v souvislosti se stavbou údolní nádrže. Na jednání zastupitelstva vystoupil i Ing. Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu s prezentací své studie z roku 2006.


V té navrhuje omezenou úpravu řeky Opavy v Krnově náhradou za výstavbu přehrady v Nových Heřminovech. „Vedení obce Nové Heřminovy tvrdí, že tato studie byla při rozhodování o výsledné variantě ochrany před povodněmi na horní Opavě pominuta, a proto se u nich připravuje výstavba přehrady. Není to ale pravda. Studie byla v prosinci 2006 hodnocena v materiálu pro ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství předními českými experty na vodní hospodářství. Návrhy na protipovodňové a vodohospodářské úpravy přitom odborníci odmítli,“ vysvětluje technický ředitel státního podniku Povodí Odry Ing. Petr Březina s tím, že ale doporučení studie týkající se začlenění řeky do urbanistických celků výsledná studie zohledňuje. Ze studie byly pro další práce využity návrhy na zapojení řeky do prostředí města. „Závěry hodnocení odborníků z prosince 2006 vzala v potaz také vláda ČR, když v únoru 2008 rozhodla o stavbě tzv. malé varianty. Argumentovat proto dnes závěry této studie a snažit se je uplatnit v probíhajícím správním řízení je bezpředmětné. Korektní informování občanů Nových Heřminov je nutné především v době, kdy se obec musí rozhodnout o míře svého zapojení do chystaných protipovodňových opatření na horní Opavě. Pro obec Nové Heřminovy přitom stále existuje možnost realizovat ve svém katastru rozvojové projekty,“ dodává Březina.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA