Úvodní strana » Zajímavosti » Vsetínský rodák Josef Stelibský

Vsetínský rodák Josef Stelibský

V letošním roce uplyne 105 let od narození vsetínského rodáka Josefa Stelibského (*1909 - †1962) – českého pianisty, kapelníka, hudebního redaktora, skladatele a aranžéra. Pracovníci Domu kultury Vsetín u této příležitosti připravují na duben až červen komponovaný program, kterým chtějí nejen obyvatelům města Vsetína, ale i širší veřejnosti připomenout osobnost Josefa Stelibského jakožto významného představitele žánru, který není pro náš region příliš typický.


Rodný dům Josefa Stelibského již ve Vsetíně nestojí. Nacházel se však někde na dnešní ulici 4. května. Po prožitém dětství ve Vsetíně se jeho rodina stěhovala různě po tehdejším Československu. Hudební studia zavedla Josefa Stelibského do Prahy, kde započala jeho dráha coby skvělého pianisty, kapelníka, hudebního skladatele i hudebního publicisty. Složil hudbu k více než padesáti českým filmům a jako spoluautor se podílel na čtrnácti operetách. Jeho skladatelská práce se vyznačovala především taneční, rytmickou stylovou hudbou a výraznými melodickými nápady. Jeho tvorbu uváděla četná pražská operetní divadla (Tylovo a Švandovo divadlo, Moderní divadlo, Divadlo U Nováků). Po převratu v roce 1948 se Josef Stelibský rozhodl emigrovat. V západoněmeckém Mnichově dostal od rozhlasové stanice Svobodná Evropa příležitost k vysílání pravidelných hudebních pořadů. Po osmi letech strávených v Německu odešel se svou partnerkou Lolou do USA. Zde se však potýkal s nepřekonatelnou jazykovou bariérou, zdravotními potížemi, neúspěchem a čelit musel také obvinění, že melodii ke své písni „Praha je krásná“ ukradl. Navršené problémy přivedly Stelibského roku 1962 až k meznímu rozhodnutí pro dobrovolný odchod z tohoto světa.

Více o Josefu Stelibském se dozví návštěvníci 28. dubna od 19.00 hodin v malém sále DK v rámci připravovaného společenského večera s názvem Vsetínský rodák Josef Stelibský, kterým bude provázet Gabriel Gössel – překladatel, sběratel gramofonových desek, odborník na hudbu 1. poloviny 20. století a především znalec díla Josefa Stelibského.

Součástí komponovaného programu bude také hudba a film, pojící se se jménem Josefa Stelibského.

Více informací o připravovaném komponovaném programu průběžně naleznete na www.dkvsetin.cz.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA