Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Vsetín si připomene 100 let od formulování teorie relativity

Vsetín si připomene 100 let od formulování teorie relativity

ÚdiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky přijede do vsetínského kina Vatra s vědeckou show na téma „Všechny barvy duhy“. Těšit se můžete na předvádění atraktivních experimentů a názorné ukázky dosvědčující, že i fyzika může být zábavná. 


 

ÚDiF je skupina mladých lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. „Předáváme radost z poznání a snažíme se probudit v lidech nadšení z pozorování světa kolem sebe. Fyzikální show děláme profesionálně, za šest let jsme naše vystoupení dostali na evropskou úroveň. Publikum je často aktivní součástí našich vystoupení a podílí se i na vysvětlení toho, jak naše kouzla děláme.“

Ve svých představeních chtějí inspirovat k pozornému dívání a k hraní si s věcmi kolem sebe. Možná pak diváci uvidí něco krásného, něco, co je překvapí. Zažít údiv stojí za to. Je to okamžik, kdy se mysl probudí ze spánku.

V programu „Všechny barvy duhy“ se ÚDiF zaměřuje na to, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá. Většina z nás pozná zelenou od fialové, ale vidíme všichni stejnou fialovou? A jak vidí Vaši kostkovanou košili Váš pes? Světlo rozbíjíme a zase skládáme. Věděli jste, že se barvy dají sčítat a odčítat? A kde se vlastně bere šedá? Kolik barev umí Váš telefon? Prostřednictvím pokusů nám nejprve ukážou, jak vytvářejí barevný vjem zařízení kolem nás (displeje), pomocí zvětšeného pixelu budeme sledovat, jak tyto barvy vnímá naše oko, jak je skládá a jak vnímá jejich stíny. Podíváme se však také na vznik duhy. Po tomto představení nebudete věřit vlastním očím.
 
Akce se koná v úterý 10. listopadu od 19 hodin v kině Vatra u při příležitosti 100. výročí vzniku obecné teorie relativity a Mezinárodního roku světla. Vstupné: 120 Kč, žáci a studenti 80 Kč. Předprodej vstupenek probíhá v kině Vatra.

Zároveň všechny srdečně zveme také na exteriérovou výstavu s názvem „Století relativity“, kterou připravil Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Hvězdárnou Vsetín, oddělením Muzea regionu Valašsko, p. o., a která bude až do 10. listopadu k vidění před domem kultury. Výstava je věnovaná Albertu Einsteinovi a jeho teorii relativity, kterou formuloval právě před 100 lety.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA