Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Vítězné ceny 7. ročníku Mezinárodního festivalu uotdoorových filmů předal Mikuláš

Vítězné ceny 7. ročníku Mezinárodního festivalu uotdoorových filmů předal Mikuláš

7. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů byl zakončen. V rámci slavnostního zakončení, které proběhlo 5. prosince byly vyhlášeny a předány vítězné ceny. Pozvaní hosté se v rámci programu bavili a Mikuláš rozdával ceny i dárky.


Pražské kino Atlas bylo včerejší večer zaplněno hosty slavnostního zakončení 7. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Po krátkém uvítacím drinku se hosté usadili v sále kina Atlas, kde proběhlo samotné vyhlášení cen v jednotlivých kategoriích. Postupně byly uděleny ceny ve všech čtyřech filmových kategoriích (A. dobrodružný sportovní film, B. horský film, C. dobrodružné vodní sporty, D. cestopisný film). První cenu v kategorii A. převzal Petr Horký s filmem Severní pól očima ufona (film z jeho loňské expedice ze Severního pólu). Petr Horký zde zároveň pokřtil své nové DVD Kraťasy. Vítěz kategorie B. Polák Dariusz Zaluski s filmem Annarupna na lekko (výstup na osmitisícovku alpským stylem) se omluvil s cenu za něj přebral zástupce Polského velvyslanectví. První cena v kategorii C. patřila filmu Interactions (freediver Dan Exner zde ovlivňuje tygří žraloky, zda zaútočí) a jeho autoru Miroslavu Hrdému. Cenu mu předal filmař podmořského světa a jeho kamarád Steve Lichtag, který v krátkosti zavzpomínal na nedávno zesnulého hudebního tvůrce Pavla Kotziana, který vytvořil mnoho hudebních děl pro filmy tohoto charakteru. Kategorie D. a její první cena náležela německému filmu, který přihlásila německá televize ZDF, s názvem World´s Wildest Encounters 1 (nejdivočejší setkání světa s nebezpečnými a divokými zvířaty, režie: Andreas Kieling). Své ceny si také přijeli převzít hosté ze zahraničí. Švýcarská režisérka Christinne Kopp, převzala cenu za druhé místo v kategorii B. za film Lightning Strike – Arwa Tower, který režírovala spolu se Švýcary Christophem Frutigerem a horolezcem Stephanem Siegristem i slovenský režisér studia K2 Pavol Barabáš, který si převzal za svůj film Bhútán – hľadanie šťastia druhé místo v kategorii D . Dalším zahraničním hostem byl Rakušan Gerald Salmina, který si přišel pro hlavní cenu GRAND PRIX. Gerald již za film Mount St. Elias obdržel na světových festivalech již několik hlavních cen, nebyl proto ani příliš překvapený tímto oceněním, každopádně porota festivalu, která cenu stanovila, potvrdila neobvyklý divácký zájem o tento celovečerní skialpinistický film. Dále byly předány zvláštní ceny za kameru, za historický dokument, cena hlavního města Prahy, která byla udělena přímo hlavou magistrátu primátorem Pavlem Bémem a cena Horydoly a generálního partnera Škoda Yeti.
Ceny vítězným filmařům byly předávány českými elitními sportovci outdoorové scény, olympijským medailistou Lukášem Pollertem, horolezcem a prvním Čechem na Mount Everestu Leopoldem Sulovským, legendou československého horolezectví a vůbec první ženou na osmitisícovce (Cho Oyu) Dinou Štěrbovou, mistryní světa v horských kolech Terezou Huříkovou, cestovatelem Rudolfem Švaříčkem nebo extrémním lyžařem, který jako první sjel Dhalughiri (8167 m n.m.) na lyžích Davidem Fojtíkem.
A jelikož tento večer chodí Sv. Mikuláš, přišel také rozdat několik dárků na tomto slavnostním zakončení festivalu. Ředitel festivalu Jiří Kráčalík uvedl: „Zrovna jsem předával hlavní cenu a řekl jsem, že tento film by si klidně mohl zasloužit také cenu od Boha a on přišel, tedy poslal svého zástupce Sv. Mikuláše, který předal nejen hlavní cenu, ale také dárky přítomným dětem.“ Celkem bylo filmařům předáno 17 vítězných cen.

Televizní diváci mohou sestřih ze zakončení sledovat v pořadu České televize - ČT 4 Sport MINUTY DOBRODRUŽSTVÍ v pondělí 7.12. od 22:20 hodin. Hosty budou ředitel festivalu Jiří Kráčalík a fotograf z filmu, který obdržel hlavní cenu GRAND PRIX Vítek Ludvík. Režisér Gerald Salmina se nemohl již tohoto živého natáčení zúčastnit, protože spěchal na Aljašku pro nové filmové záběry. České televizi, která celý zakončovací večer natáčela, se však podařilo získat alespoň rozhovor s Geraldem na slavnostním zakončení. Zároveň bude v pořadu uveden sestřih ze slavnostního zakončení 7. Ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

7.ročník MFOF – soutěžní filmové přehlídky sportovních dobrodružných, adrenalinových, extrémních a cestopisných filmů v letošním roce proběhl ve 22 městech České republiky v termínu 16.10. – 5.12.2009. Festivalu se zúčastnili v letošním ročníku profesionální i amatérští tvůrci ze 13 států světa s 69 soutěžními filmy. Během celého ročníku proběhlo 109 filmových dnů, 209 dvouhodinových filmových bloků a urazil 4540 km. Návštěvnost je odhadována na 20 000 diváků. Bylo uděleno 17 vítězných cen.

Generální partner – NOVÁ ŠKODA YETI spolu s hlavními partnery česko-bavorskou developerskou společností InterCora, spol. s.r.o. a značkou sportovního outdoorového oblečení LOAP letos přivezl 7. ročník festivalu.

Festival probíhá za významné podpory hlavního města Prahy, statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a Jihomoravského kraje. Pod záštitou Ministerstva kultury České republiky, primátora hlavního města Prahy, primátora statutárního města Ostravy a hejtmana Moravskoslezského kraje.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA