Úvodní strana » Aktuality » Událo se » V galerii Cella bude vystavovat Mark Ther, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého

V galerii Cella bude vystavovat Mark Ther, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého

Tématem „Sex, nahota a pornografie“, které kurátorsky propojuje letošní výstavy v galerii Cella se v měsíci květnu a červnu bude zabývat Mark Ther.


Na výstavě, kterou autor nazval „Mark Ther: 30.5. je fér i 29.5. je fér“, a jejíž vernisáž se uskuteční 29. května bude k vidění Therův film Das wandernde Sternlein. Diváci tak budou mít možnost shlédnout dílo, které autor prezentoval v rámci výstavy finalistů ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2011, a se kterým také zvítězil a stal se tak prvním video umělcem, který cenu získal (a který ji převzal po telefonu dálkově z udílení ocenění Umělec má cenu v Brně).
Mark Ther studoval malbu na pražské AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla a později přešel do ateliéru nových médií k Michaelu Bielickému, kde se postupně úplně přetransformoval na videoartového umělce. Má za sebou řadu zahraničních stáží a samostatných výstav. Ve svých filmech, kterým se věnuje od konce devadesátých let se zabývá křehkostí mezilidských vztahů, vratkou erotikou a v posledních letech též problematikou odsunu sudetských Němců.
Ve filmu Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) zpracovává téma zmizelých dětí v česko-německém pohraničí. Za použití tajemné atmosféry, formálně dokonalých záběrů pohrávajících si s abstrakcí provokující divákovu představivost a kruté realističnosti v kontrastu s pohádkovou naivitou a čistotou Ther ukazuje svůj smyšlený příběh založený na pravdivém podkladu a otevřeně tak ukazuje aktuální problémy, o kterých ještě stále nechceme slyšet.


Mark Ther – „30.5. je fér i 29.5. je fér“
Galerie Cella a Hovorny
Vernisáž 29. 5. 2013, 18:00
Kurátor: Jakub Frank

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA