Úvodní strana » Aktuality » Událo se » TŘETÍ ROČNÍK MORAVSKÉHO ROKU STARTUJE O VELIKONOCÍCH

TŘETÍ ROČNÍK MORAVSKÉHO ROKU STARTUJE O VELIKONOCÍCH

Na Bílou sobotu 30. března přesně v 10 hodin a 5 minut se opět propojí všechna tři moravská studia Českého rozhlasu, aby se letos už potřetí vydala napříč Moravou a Slezskem. Jednotícím tématem tohoto ročníku jsou moravské a slezské hrady a zámky. Prvním z míst přímého přenosu je pozdně renesanční Bučovický zámek v okrese Vyškov.


Tým moderátorek regionálních studií Českého rozhlasu Marcela Vandrová, Zora Ježková a Dagmar Misařová střídavě zavítá na zámek v Bučovicích (30. března), v Hradci nad Moravicí (27. dubna), na hrady Bouzov (1. června), Hukvaldy (27. července) a Veveří (31. srpna) a na zámek v Náměšti na Hané (28. září). Chybět nebude ani Moravský Silvestr s Bílou paní, ani tradiční přímý přenos ze strážnického festivalu.

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp. Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků se nejedná o renesanční přestavbu staršího sídla (hradu či tvrze), ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby typu palazzo in fortezza a celého rozsáhlého areálu včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Rovněž umístění v údolí je pro tehdejší dobu neobvyklé. Byl postaven severoitalským mistrem Pietrem Gabrim pro pana Jana Šemberu z Boskovic, ve své době jednoho z nejbohatších moravských šlechticů. Projektoval jej Jacopo Strada, vzdělaný znalec umění, historik a architekt, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů - Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Pozoruhodné je arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Unikátní je také bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. V době naší návštěvy bude zámek okrášlen květinami, které tady k zahájení turistické sezóny už neodmyslitelně patří.

Hosty Marcely Vandrové budou bučovická kastelánka Jana Buriánková, florista Slávek Rabušic, starosta Bučovic MUDr. Radovan Válek i vy všichni, kteří na Bílou sobotu na zámek přijedete. Nebude chybět ani soutěž, ani renesanční písně v podání souboru Gajdoši.

Dvouhodinový, první letošní, přímý přenos Moravského roku naladí posluchači regionálních studií Českého rozhlasu na Moravě a ve Slezsku v sobotu 30. března od 10.05 hodin. Přehled jednotlivých frekvencí pro daný region najdou posluchači na www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Zámek Bučovice

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA