Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Třetí přenos letošního Moravského roku zamíří do Strážnice

Třetí přenos letošního Moravského roku zamíří do Strážnice

V neděli 24. června od 10.30 hodin se posluchači Českého rozhlasu Ostrava, Olomouc a Brno vypraví v dalším pokračování celoročního cyklu MORAVSKÝ ROK na Mezinárodní folklorní festival v jihomoravské Strážnici. Strážnickým amfiteátrem i rozhlasovým éterem se rozezní pořad Když zpívají Plzeňáci, který je poctou Plzeňskému lidovému souboru.  


Historie Plzeňáků sahá až do roku 1945, kdy se o jejich zrod zasloužili hudební rozhlasoví redaktoři a výjimeční skladatelé Zdeněk Lukáš a Zdeněk Bláha. I na ně zavzpomínáme.
V devadesátiminutovém hudebním bloku zahrají a zazpívají Lidová muzika z Třemošné a orchestr lidových nástrojů, smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň a sólisté Dalibor Bárta, Václav Dolejš, Kamil Jindřich, Tomáš Kořínek, Petra Kováčiková, Josef Kuneš, Tereza Leščinská, Michal Polcar, Václav Švík, Lenka Turníková a Zdeněk Vejvoda, který společně s Michaelou Vondráčkovou pořadem provází.

Moravský rok, projekt regionálních studií Českého rozhlasu v Ostravě, Olomouci a Brně vstupuje letos do druhého ročníku. Maratón sedmi přímých přenosů má za sebou již dvě zastavení - 28. dubna proběhl přenos ze Štramberku a 26. května z olomouckých Loštic. Po Strážnici pokračují přímé přenosy v těchto termínech: 14. července ochutnají posluchači v Rožnově pod Radhoštěm valašské frgály, na vinobraní ve Velkých Pavlovicích pozve posluchače brněnská redaktorka Marcela Vandrová první zářijovou sobotu, 29. září bude patřit tradiční kuchyni jesenických hor a 27. října přímo v Hrubé Vrbce na Horňácku okoštují posluchači proslavené štrúdly. „Přímé přenosy, v nichž nemůže chybět živá kapela ani soutěž o ceny, si už vloni získaly značnou posluchačskou přízeň. Letos jich bude jednou tolik, proto věříme, že posluchače potěšíme o to víc. A zvolené téma dává tušit, že nejen hudba, ale i jídlo spojuje národy,“ dodává k projektu Moravský rok jejich garant Michal Bureš.

Devadesátiminutový přímý přenos z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici naladí posluchači regionálních studií Českého rozhlasu na Moravě a ve Slezsku v neděli 24. června od 10.30 hodin.
Přehled jednotlivých frekvencí pro daný region najdou posluchači na www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA