Úvodní strana » Aktuality » Událo se » TANEC OSTRAVA 2013 – to je řada originálních tanečních projektů

TANEC OSTRAVA 2013 – to je řada originálních tanečních projektů

Multižánrové centrum Cooltour na Černé louce za podpory OC Forum Nová Karolina v Ostravě připravilo 13. ročník festivalu soudobého tance, pohybového a fyzického divadla Tanec Ostrava 2013. Festival se uskuteční od 24. října do 13. listopadu 2013. Ke zhlédnutí bude řada originálních projektů české i zahraniční nezávislé taneční scény, které sbírají mnohá ocenění nejen doma, ale i v zahraničí. Domovskou scénou festivalu bude již tradičně Multižánrové centrum Cooltour na Černé louce. Část programu se ale odehraje také před OC Forum Nová Karolina v Ostravě, v Divadle Loutek, Staré Aréně či Minikino kavárně.  


„Festival Tanec Ostrava oslovuje a konfrontuje domácí umělce. Snaží se umožnit co nejširší laické veřejnosti sledovat současné trendy a vrcholná díla tanečního oboru. Dramaturgie festivalu je zaměřena na ukázky české a zahraniční platformy, oceněné a ojedinělé tanečně-divadelní projekty z oblasti současného tanečního a pohybového divadla, které v sobě spojují rozmanité i netradiční formy umělecké výpovědi. Využívá také přesahu jednotlivých žánrů – tance, výtvarného a vizuálního umění, divadla, hudby a zpěvu,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Tanec Ostrava Eva Friedlová a pokračuje: „Festival opět nabídne originální projekty české i zahraniční nezávislé taneční scény, kdy v několika málo dnech diváci uvidí pestrou paletu tanečních inscenací. Mohou se tak snadno zorientovat v aktuálním dění v oblasti současného tance, sledovat různé interprety, umělecké postupy, náměty a zpracování, užít si vynikající světelný design i živou hudbu. O jednotlivých inscenacích je možné také diskutovat s jejich tvůrci nebo se aktivně zapojit a rozvíjet své pohybové dovednosti s výraznými osobnostmi současného tance v rámci nabízených pohybových dílen.“
A co by si diváci určitě neměli nechat ujít? Festival odstartuje 24. října v 15 hodin soubor NANOHACH outdoorovou cykloperformancí NANOHACH na kole! v prostoru před OC Forum Nová Karolina a Novou radnicí a dále minimalistický taneční projekt TOUR DU CAFÉ AU LAIT situovaný do ostravských kaváren. O den později mohou návštěvníci prožít introspektivní taneční pouť inspirovanou Červenou knihou C. G. Junga s názvem Orbis Pictus. Na sobotu 2. listopadu je pak připraveno neobyčejně silné taneční představení vycházející z nespoutané energie, souhry a síly projevu tanečnice Andrey Opavské LA LOBA doprovázené živým zpěvem Jany Vébrové, které bude patřit k vrcholům letošního programu. Protože si festival klade za cíl také podporu začínajících choreografů a tvůrců, ve čtvrtek 31. října se ve složeném večeru představí mladí čeští umělci působící ve Vídni Petr Ochvat a Anička Prokopová a dále fyzické divadlo o životě a smrti absolventů ateliéru klaunské tvorby DIFA JAMU v podání Lukáše Karáska a Florenta Golfiera. V rámci ozvěn Festivalu tanečních filmů je možné zhlédnout 8. listopadu v Minikino kavárně dokument The Six Seasons o vzniku choreografie Desh světoznámého choreografa a tanečníka Akrama Khana. Závěr festivalu bude patřit slovenskému tanečnímu Divadlu elledanse, které představí choreografii Lucie Holinové FUGA spolu s velice působivou jevištní dekorací, která postupně odhaluje dění na scéně.
Vstupenky na festival jsou již v předprodeji. Podrobnější informace o programu jsou na webových stránkách www.cooltourova.cz. Všichni jsou srdečně zváni!


Více informací:
MgA. Eva Friedlová, dramaturgyně festivalu Tanec Ostrava
e-mail: eva@cooltourova.cz, tel. 734 850 974

Ing. Leona Drozdová, manager Multi Mall Management Czech Republic, s.r.o.
e-mail: ldrozdova@multi-mallmanagement.com, tel.: 608 707 673


PROGRAM FESTIVALU TANEC OSTRAVA 2013:

24. 10. NANOHACH ČESKY
15.00-16.00 NANOHACH NA KOLE! – outdoorová cykloperformance v prostranství OC Forum Nová Karolina 15.00 a před Novou radnicí od 15.45.
16.30-19.30 TOUR DU CAFÉ AU LAIT – Minimalistický taneční projekt situovaný do ostravských kaváren (LAPECO, DANIEL, MLÉČNÝ BAR NAPROTI, ELEKTRA, OSTRAVANKA, MINIKINOKAVÁRNA).

25. 10. Michal Záhora & Lenka Bartůňková: ORBIS PICTUS – 18.30 divadelní sál Cooltour. Introspektivní taneční pouť inspirovaná Červenou knihou C. G. Junga.

26. 10. DOTEKY TANCE – dokument ČT (kamera J. Hubač, režie V. Hrdinová) – 17.00 v Galerii. Dvojportrét tanečních skupin VerTeDance a NANOHACH. Dokument akcentuje základní principy fungování domácí taneční scény a věnuje se tematice tančícího těla, jeho schopnosti promlouvat k jednotlivému divákovi a zároveň nastavovat zrcadlo celé společnosti. (vstup zdarma)

SUNA NO ONNA – PÍSEČNÁ ŽENA – 18.30 v divadelním sále Cooltour. Taneční představení vytvořené pro parky a zahrady a inspirováné knihou Kóbó Abeho. Po představení bude následovat debata s účinkujícími.

Jan Komárek: DERBROUK – 20.00 v galerii Cooltour / 22.00 ve Staré Aréně. Tanec pro jednoho muže, jeden stůl, jednu židli, jedno světlo a jeden zvuk.

31.10. BREAKDANCE DANCE / Petr Ochvat, Anička Prokopová (CZ/AT) 18.30 – představení vytvořené mladými českými umělci působícími ve Vídni na základě stipendia v uměleckém prostoru Tanzkquartier Wien. Po představení bude následovat debata s účinkujícími.

TEŠLON A FRKL / Lukáš Karásek, Florent Golfier (JAMU BRNO) 20.00 – fyzické divadlo o životě a smrti absolventů ateliéru klaunské tvorby DIFA JAMU. Po představení bude následovat debata s účinkujícími.

2. 11. LA LOBA / LENKA VÁGNEROVÁ & COMPANY – 18.30 v DIVADLE LOUTEK OSTRAVA. Představení vycházející z nespoutané energie, souhry a síly projevu tanečnice Andrey Opavské a zpěvačky Jany Vébrové.

8.11. The Six Seasons (2012) 51´- režie: Gilles Delmas (Fr) od 17.00 v MINIKINOKAVÁRNĚ. Dokument francouzského režiséra Gillese Delmase, který zachycuje vznik choreografie Desh – sóla, v němž světově proslulý choreograf a tanečník Akram Khan vypráví prostřednictvím těla a hlasu několik příběhů. Coby člověk hledající svoje kořeny tančí o domově, národnosti, kultuře, resistenci a sblížení. Promítání se koná v rámci Ozvěn Festivalu tanečních filmů 2013. Ve francouzském znění s českými titulky.

13. 11. DIVADLO ELLEDANSE (SK): FUGA – 18.30 v divadelním sále Cooltour

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA