Úvodní strana » Zajímavosti » Svátek čaje

Svátek čaje

Všechny cesty znovu vedly do Těšína Osmý ročník Svátku čaje je za námi První červencový víkend v Těšíně patřil už tradičně oslavám. Letos poosmé se Zámecký vrch proměnil v Mekku všech milovníků čaje a těch, kteří hledají pohodu a přívětivou atmosféru – ve stínu Piastovské věže se znovu slavil Svátek čaje. 


Všechny cesty znovu vedly do Těšína
Osmý ročník Svátku čaje je za námi

První červencový víkend v Těšíně patřil už tradičně oslavám. Letos poosmé se Zámecký vrch proměnil v Mekku všech milovníků čaje a těch, kteří hledají pohodu a přívětivou atmosféru – ve stínu Piastovské věže se znovu slavil Svátek čaje.
První návštěvníci prošli branou v deset hodin a Zámecký vrch se rychle naplnil halasem, živým hovorem a smíchem. Lidé korzovali mezi množstvím stánků, ve kterých bylo možno koupit cokoli od originálního oblečení, po hudební nástroje. Nechyběly samozřejmě čaje ze všech koutů světa a čajové nádobí všech tvarů a velikostí. Ze všech těch barev a vůní až přecházel zrak.
Novinkou letošního ročníku bylo zavedení vstupného: „Nebylo to pro nás snadné rozhodnutí, ale našli jsme vhodný kompromis. Vstupenka byla nutná na většinu festivalových akcí, ale areál zůstal přístupný veřejnosti. Jsme moc rádi, že to lidé přijali, podpořili nás, a dalo by se říci, že se tak stali našimi sponzory,“ podotkla k tomu Mariola Kluzová, ředitelka festivalu.
Program opět nabízel zajímavá jména napříč scénami. Cestovatelský sál se s první sobotní přednáškou Jacka Karczewského naplnil do posledního místa a tak to zůstalo až do nedělního podvečera, kdy Wiktoria Górecka završila festivalové cestovatelské pásmo kulinární cestou přes Vietnam. Lidé zkrátka ukázali, že Cesta je velice silné a živé téma. „Cestovatelský sál se až po okraj naplnil těmi, kteří chtěli slyšel příběhy jednech z nejlepších polských cestovatelů. Kamila Kiler povídala o bezcestí, Andrzej Bundnik o rozcestích Marzena i Krzysiek Wystrach vyprávěi o své cestě za stromy. Jacek Karczewski ze spolku Polské ptactvo nám přibížil život našich opeřených přátel a Jarosław Molenda život rostlin. Pro nás, ciby organizátory, to byla inspirativní setkání . Zveme všechny plnými hrastmi využít vědomosti a zkušenosti jiných,“ komentuje to Ania Czapek, koordinátorka cestovatelských setkání.“
Stejně bohatý na akce byl i program workshopů. Mnozí využili možnosti vypálit si misku v přírodní peci a vzduch na nádvoří provoněla ukázka ajurvédské kuchyně. Návštěvníci si mohli vyzkoušet stromolezectví nebo objevit v sobě rytmus při intuitivním tanci, cvičit tai-chi ve stínu geodetické kopule nebo naučit se louhovat luční bylinky.
Velkému zájmu se těšil Rodinný koutek.Ani letos nechyběla v areálu exotická jurta, Novinka loňského ročníku se proměnila v plnohodnotnou scénu, ve které probíhaly rozmanité workshopy a přednášky pro rodiče s dětmi. S Matkou Nomádkou bylo možné vydat se na cestu po Indonésii a s Kamilou Domin se nechat strhnout porodními příběhy. Knihovníci z Třince a Českého Těšína se postarai o dobré spaní našich nejmenších svými večerníčky naživo.
Letos už potřetí mohli návštěvníci v rámci festivalu navštívit Živou knihovnu - unikátní projekt, který má za cíl překonat předsudky ohledně menšin: „Živou knihovnu jsme umístili do zahrady hudební školy, stranou od hlavního shonu a byla to dobrá volba. Návštěvníci i hosté měli svou klidnou oázu, kde se mohli ptát a sdílet své příběhy. O Živé knihy byl velký zájem, to mě těší,“ říká Konrad Kwieciński, koordinátor Živé knihovny.
Nabitá byla hlavní scéna, místo hudební produkce. Těžko vyzdvihnout hlavní hvězdu. Velkému zájmu publika se v sobotu těšila Beata Bocek - slezská písničkářka si podmanila scénu svou živelnou energií. V nastalém trendu pokračovalo i novozélandské uskupení Mama Yeva, které už nenechalo v klidu vůbec nikoho. V neděli pak všem učaroval Józef Broda – lidový filosof svými moudrými příběhy, oděnými v tklivých tónech folklórních nástrojů, přiměl publikum v tichosti rozjímat nad krásou života.
Zde je namístě poděkovat všem zhruba 100 dobrovolníkům a 20 organizátorům za to, jak se ujali svých rolí a za jejich obětavou práci. Bez nich by Svátek čaje nemohl být tím, čím je. „Dobrovolnictví neznamená jen pracovat zadarmo, že to lidem vnáší mnoho krásy, lásky a kvalitně stráveného času do života,“ podotkla Hana Pietrová, koordinátorka dobrovolníků.
Ročník magické osmičky je u konce. Zase o něco vyrostl a dospěl. Organizátoři opět získali nové zkušenosti a dobrovolníci překonali nové výzvy. Na tvářích návštěvníků po celou dobu zůstával spokojený úsměv a o to jde především. Nezbývá, než poděkovat za podporu a za rok na viděnou na devátém Svátku čaje!

Organizátoři: Fundacja Laja, Opowiadamy o świecie, Petrklíč help z. s.

Čestný patronát převzali starostové měst Český Těšín a Cieszyn.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA