Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Šumperské muzeum sahá po zápisu do Guinessovy knihy

Šumperské muzeum sahá po zápisu do Guinessovy knihy

Sedmdesát pět let trvalo,  než se znovu pohromadě sešlo třináct flašinetů vyrobených v rodinné dílně Kolba. Firma vyráběla hudební nástroje od roku 1864 v Pekařově v Jeseníkách, letos tedy uplyne 150 let od jejího založení.


Unikátní hrací skřínky je možné spatřit na výstavě šumperského muzea, která má název Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji. Expozice představuje historii pekařovské rodiny Kolbů a její výrobu flašinetů, která trvala až do dramatických událostí roku 1938. Flašinety zapůjčené z muzeí v Šumperku, Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Protějově nebo v Rožnově pod Radhoštěm si daly dostaveníčko v Hollarově galerii až do poloviny února.
"Takový počet flašinetů od jednoho výrobce, který by se po tolika letech znovu setkal, je opravdovým unikátem hodným zapsání do Guinessovy knihy rekordů", zdůraznil během prosincové vernisáže Petr Nekuža z Technického muzea v Brně.
V programu vernisáže vystoupily děti členů občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné., které se na výstavě podílelo. Občanské sdružené je také pořadatelem proslulé Poutě v Pekařově, která se v srpnu letošního roku stane místem setkání fanoušků flašinetů!
Součástí výstavy, jejíž nevšedním zpestřením jsou také hrací stroje a strojky malíře a výtvarníka Petra Válka z Loučné nad Desnou, budou další doprovodné akce v muzeu. V úterý 14. ledna 2014 se v přednáškovém sále Vlastivědného muzea v Šumperku uskuteční tématická přednáška Antonína Švejdy z Národního technického muzea v Praze a v sobotu 25. ledna 2014 se v muzeu uskuteční odpolední program s názvem Hrátky s hracími stroji. "Malí i velcí návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do útrob flašinetů, zaposlouchat se do jejich hudby a vyzkoušet mnoho dalších hrátek s hudbou",  zve na akci autorka výstavy a etnografka Mária Kudelová.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA