Úvodní strana » Zajímavosti » Studenti Slezské univerzity v Opavě pořádají sbírku a benefiční koncert pro Natálku

Studenti Slezské univerzity v Opavě pořádají sbírku a benefiční koncert pro Natálku

Dvě studentky Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity se rozhodli, že pomohou Natálce Kotasové trpící dětskou mozkovou obrnou. Do právě probíhající veřejné sbírky se aktivně zapojila Slezská univerzita v Opavě a Opavská kulturní organizace. Na 14. listopadu se také chystá benefiční koncert v opavském Klubu Art, na kterém vystoupí kapely Light&Love a Poetika.


 

Tisková zpráva

Opava 23. 10. 2017

 

 Studenti Slezské univerzity v Opavě pořádají sbírku a benefiční koncert pro Natálku

Dvě studentky Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity se rozhodli, že pomohou Natálce Kotasové trpící dětskou mozkovou obrnou. Do právě probíhající veřejné sbírky se aktivně zapojila Slezská univerzita v Opavě a Opavská kulturní organizace. Na 14. listopadu se také chystá benefiční koncert v opavském Klubu Art, na kterém vystoupí kapely Light&Love a Poetika.

 

 

Letošní veřejná sbírka s benefičním koncertem s názvem „Společně pro úsměv“ navazuje svou myšlenkou na sbírku, kterou loni na podzim uspořádali pro Natálku Kotasovou na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Pod ideou a organizací letošní sbírky jsou podepsané studentky Fakulty veřejných politik v Opavě, Nikola Konečná a Lucie Zelinková. Garantem sbírky se stala Slezská univerzita v Opavě, která se stará také o její propagaci a administraci.

 

„Protože předchozí univerzitní sbírka umožnila Natálce absolvovat rehabilitační léčbu a Natálka udělala velký pokrok především při chůzi, rozhodli jsme se pokusit se získat další prostředky, aby léčba zaměřená především na jemnou a hrubou motoriku mohla pokračovat. Proto jsme oslovili několik hudebních skupin, domluvili spolupořadatelství s Opavskou kulturní organizací, ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě zařídili všechny potřebné legislativní kroky a 14. listopadu od 18 hodin se v Klubu Art opavského Obecního domu koncertní akce uskuteční,“ uvádí k benefici Nikola Konečná.

Na koncertu zahraje Poetika a Light&Love, úvodní slovo pronese rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja. Ve foyeru klubu si rovněž budou moci návštěvníci večera prohlédnout snímky fotografa Jindřicha Štreita. Vstupné na akci je 150 korun, a i zde bude zapečetěná kasička na případné další dobrovolnické příspěvky. U příležitosti benefice byl také zřízen bankovní transparentní účet 117900133/0300, kam všechny získané prostředky půjdou.

Možnost přispět na léčbu Natálky je zajištěna také formou výběru peněz do zapečetěných kasiček. S těmi studenty Slezské univerzity obchází studenti Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu.

 

„Když mi přišla úplně první zpráva od holek, byla jsem nejprve strašně překvapená a poté nesmírně dojatá. Opravdu. To, že nám chce někdo pomoci, je hrozně hřejivé. Natálčino léčení stojí opravdu hodně peněz a každá taková pomoc je hodně důležitá a milá. Navíc přichází v době, kdy Natálka dělá velké pokroky v chůzi, nikdy nechtěla vozíček, ale chůze byl problém, Teď najednou začala chodit, má z toho sama velkou radost a snaží se. Jezdíme dvakrát týdně na rehabilitační cvičení do Klimkovic a do Poruby, což si musíme platit sami. Takže za každou takovou pomoc jsem opravdu vděčná,“ svěřuje se maminka Natálky Hana Semenyšinová.

 

„Jakmile mě oslovili studentky naší fakulty ohledně zajištění sbírky pro Natálku Kotasovou, rozhodně jsem neváhal. Je to přesně ten příklad, kdy univerzita plní svou třetí roli. Věřím, že sbírka i benefiční koncert zaujme opavskou veřejnost i studenty Slezské univerzity a Natálka získá další potřebné prostředky pro svou léčbu, která ji skutečně pomáhá. Dobrovolníci mohou přispívat až do 30. listopadu, kdy veřejná sbírka dle ohlášky končí. Po tomto datu se všechny peníze spočítají a do poslední koruny předají mamince Natálky, aby ji z těchto peněz byla hrazena další léčba,“ uvedl tiskový mluvčí univerzity Daniel Martínek.

 

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Natálka se narodila předčasně, do řádného porodního termínu jí chyběl měsíc a půl. Vážila 1 390 gramů, ale dýchala sama. Vypadalo to, že vše bude dobré a holčička svůj nepříliš vydařený start do života dožene. Nicméně ve druhém týdnu života jí prasklo střívko a musela být operována. Ve třech měsících dostala těžký alergický zánět na bílkovinu kravského mléka a vyšetření musela absolvovat pod narkózou. Byla apatická, nereagovala na podněty, a rodiče zjistili, že jejich dcera nevidí. Natálce diagnostikovali poruchu zrakové funkce a opět následovalo vyšetření pod narkózou. V té době opustil matku Natálčin otec.
Přes všechna možná cvičení zůstala Natálka krátkozraká, má narušenu koordinaci oko-ruka a také jemnou a hrubou motoriku. Na druhou stranu je velmi vitální, inteligentní, upovídaná a má skvělý hudební sluch.

Natálka pravidelně dojíždí na léčbu do Dětského rehabilitačního stacionáře v Ostravě-Porubě, kde každý den cvičí a rehabilituje (Vojtova metoda a Bobath terapie). Každý rok stráví jeden měsíc na specializované terapii v Sanatoriu Klimkovice. Od podzimu 2016 chodí Natálka do školy, kam dochází s pomocí svého asistenta. Hana Semenyšinová začala opět pracovat, ale v péči o Natálku pokračuje i nadále “na plný úvazek“.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA