Úvodní strana » Zajímavosti » Stonožka je na Vánoce připravena. V Ostravar Aréně se o tom může přesvědčit každý!

Stonožka je na Vánoce připravena. V Ostravar Aréně se o tom může přesvědčit každý!

Klub Stonožka Ostrava – Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí bude mít od středy 13. prosince do neděle 17. prosince svůj stánek na adventních trzích v Ostravar Aréně v Ostravě.


Stonožka je na Vánoce připravena. V Ostravar Aréně se o tom může přesvědčit každý!

Ostrava 13. prosince 2017     Klub Stonožka Ostrava – Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí bude mít od středy 13. prosince do neděle 17. prosince svůj stánek na adventních trzích v Ostravar Aréně v Ostravě.

Klienti Stonožky nabídnou své vlastní výrobky – hvězdy, andílky, betlémy a další keramické drobnosti –, které vznikaly několik týdnů během pracovní terapie v keramické dílně v sídle klubu v Mitušově ulici v Ostravě-Hrabůvce. „Přípravě na trhy se věnovala hlavně naše děvčata. Kluci se v té době zabývali spíše chovatelstvím a prací se dřevem v dřevodílně, kde vyráběli třeba vařečky a další nezbytnosti do kuchyně, kromě jiného také jako dárky pro své nejbližší," říká předseda klubu Stonožka a ředitel integračního centra Jan Pucher.

Hlavní náplní klubu Stonožka, který funguje už od roku 1998, je pomáhat zdravotně postiženým lidem a jejich rodinám žít plnohodnotný život. „V současné době máme 24 stálých klientů, kteří se v pracovních dnech od půl sedmé ráno do patnácti hodin odpoledne zapojují do aktivit v našich terapeutických dílnách. Máme keramickou, je tu i dřevodílna a kreativní dílna a chovatelství. V létě přibývá pěstitelství a zahradnictví," popisuje Jan Pucher. „Navíc v odpoledních hodinách poskytujeme sociálně aktivizační služby. Jde o volnočasovou činnost, které se mimo našich stálých klientů navíc zúčastňuje i několik dalších dětí, kromě jiného ze zvláštních škol a z dětského domova. S klienty také jezdíme na bazén, chodíme na bowling, sportujeme, máme různé kroužky, kromě jiného vaření, a organizujeme víkendové pobyty a letní tábory v našem středisku celoročního integračního tábora Stonožka v Dívčím Hradě na Osoblažsku." Klub používá toto středisko po celý rok, k dispozici jsou tři ubytovací sruby s kapacitou pro 40 lidí. A od května do září na pozemku vždy přibude třicet stanů, k tomu polní kuchyň, jídelna, sprchy a latríny. „Pobyt v přírodě má na naše klienty neskutečně blahodárný účinek. Zapojují se do všech pracovních činností, než si zatopí, musejí zajít pro dřevo, starají se o zvířata, protože vlastní potřebu chováme králíky, kachny, slepice, krůty, ovce.  I postele do srubů vyrobili s pomocí asistentů naši kluci." Na Dívčím Hradě se mnohdy vaří až pro devadesát lidí, polévka i v šedesátilitrovém kotli. Kromě deseti stálých zaměstnanců pomáhá v terapeutických dílnách a hlavně na táborech také zhruba dvacet dobrovolníků, převážně mladých lidí. „Práce ve Stonožce mě nejen baví, ale navíc mi připadá opravdová a smysluplná. Když vidím pokroky našich klientů, které už bereme jako své kamarády, mám z toho moc dobrý pocit," říká čtyřiadvacetiletý asistent Milan, jenž zde začínal jako patnáctiletý kluk. Tenkrát chodil za mámou, která vede keramickou dílnu, dnes už je on sám po vyučení truhlářem zaměstnancem Stonožky a vedoucím dřevodílny.

„Máme štěstí i na řadu firem, které se nám snaží naši činnost ulehčit jak sponzorskými dary, tak různými službami. Už deset let jezdíme na obědy do restaurace Bowling Park v Hrabůvce, kde nám vycházejí vstříc nejen cenově, ale poskytují nám i skvělé zázemí. Po těch letech navíc naše pracovní vazby přerostly v přátelské. Vedoucí restaurace Jaromír Swiech nám vždy o prázdninách přijede ugrilovat maso, uvařit guláš nebo drštkovou polévku, předvede barmanskou show. My mu na oplátku s naší pracovní četou na jaře a na podzim uklidíme zahradu před restaurací, v níž v průběhu roku organizujeme řadu akcí. Před několika dny například už tradičně mikulášskou nadílku, které se zúčastnilo zhruba sedmdesát našich klientů spolu s rodinnými příslušníky," dodává Jan Pucher s tím, že Mikuláše dělal majitel ostravské firmy Front Security Michal Širanec. A ne náhodou. „Michal nám zabezpečuje ostrahu celého objektu v Ostravě, jeho firma se stará také o veškeré naše počítačové vybavení. Zabezpečuje nám také ostrahu v Dívčím Hradě. Spolupráce s Front Security je fantastická, což jsme u předchozí firmy, která nám tyto služby zabezpečovala, neznali. Máme slevu i na techniku, kterou kupujeme, navíc s řadou benefitů – tříletá záruka, pojištění na další dva roky," pochvaluje si spolupráci Jan Pucher a dodává, že nedávno firma Front Security jako vánoční dárek věnovala Stonožce televizi. „Největším poděkováním je pro mne spokojenost klientů Stonožky. Někteří jsou už hodně dlouho dospělí, ale emoce projevují nádherně spontánně. A když se radují, je to krásně opravdové," říká majitel firmy Front Security Michal Širanec.

 

Kontakt:

Mgr. Šárka Seidlerová

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz

 

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA