Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Souznění 2013: Sobota 14. 12. 2013 – Kozlovice

Souznění 2013: Sobota 14. 12. 2013 – Kozlovice

Jsou situace, které se neustále opakují, a přesto nebudou nikdy zavánět stereotypem. Třetí den festivalu Souznění patřil jako každoročně Kozlovicím, a opět zde panovala nálada, která oblažila srdce i duše všech přítomných.


Žezlo zahraničního hosta převzal pro letošní rok pěvecký soubor Efroni Choir z Tel Avivu. Repertoáru izraelských umělců vévodila ladnost, přičemž jejich svátečně-folklorní písně provázala poutavá melodická linka. Místy si členové souboru obohatili své vokální party o vkusné herecké vložky. „Nikdy v životě jsme nevystupovali v takové lidové atmosféře, která tady panuje. Jsme velmi potěšeni, že zde můžeme účinkovat,“ rozplývala se nad koloritem festivalu umělecká vedoucí a dirigentka souboru Nathalie Goldberg.

Živelnost a hudební průbojnost vnesla na Souznění se svým mimořádným vystoupením poberounská hudební skupina Třehusk. Ta se specializuje na písničky ze staré Prahy. „Když jsme dostali nabídku na tento prestižní festival, připravili jsme si speciální program sestavený ze staropražských svátečních a vánočních písniček. Moc jich sice není, ale pár jsme jich objevili,“ prozradil kapelník Miloslav Frýdl.

Jedním z vrcholů programu v Kozlovicích byl pořad Bratři ze Soluně. Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic-Mistřína, společně se smíšeným pěveckým sborem Amatores musicae antiquae, dětským sborem a sbormistrem i houslistou Petrem Varmužou nachystala tuto lahůdku v místním kostele sv. Michaela a sv. Barbory.
„Pořad připomněl zpěvy, hudbou i slovem skutečnost, že letos uplynulo 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu,“ zdůraznil organizátor festivalu Zděnek Tofel.

O tom, že láska k umělecké tvorbě prochází také žaludkem, se přesvědčili všichni, kdo při poslechu účinkujících ochutnali nabízené gastronomické pochoutky. Velký zájem byl především o pravé slovenské brynzové halušky a korbáčiky, které ručně připravoval Ivan Matis z Oravské Poľhory, nebo o gurmánské speciality ze Sedlnice.
Pod pokličku svého umění nechali nahlédnout i lidoví řemeslníci (výrobci dekorační keramiky, svícnů, košíků z proutí, kovář atd.), kteří potvrzovali pravidlo, že poctivá a nevykalkulovaná práce najde vždy uplatnění. „Velmi se mi líbí atmosféra festivalu. Nejde ani tak o to, kolik svých výrobků prodám, ale jezdím zde velmi ráda,“ uvedla Maria Kubalová z Frýdku-Místku, která vytváří dekorace ze šustí.

Ostatně všudypřítomnou pohodu si vychutnávali rovněž místní. „Je zde pěkná, komorní, rodinná atmosféra. Potkám tady spoustu známých. Všiml jsem si však, že festival láká i spoustu lidí z okolí, protože každým rokem přibývá stále více aut,“ poznamenal stálý návštěvník akce Marian Friedl z Kozlovic. Jeho skoro jmenovec, kapelník skupiny Třehusk, tato slova potvrdil. „Podle mě má festival nejen obvyklý adventně-jarmareční rozměr, ale je zde evidentní přesah do duchovnější sféry. Osobně oceňuji takovou bezprostřednost. Je to zde milé, sousedské a příjemné,“ podotkl Frýdl.

Povedená vystoupení každopádně připravily také národopisný soubor Postřekov z horního Chodska, soubor Pilky ze Lhotky, Sbor ZŠ Kozlovice vedený Evou Kvapilovou, Dětský soubor Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Cimbálová muzika Konopjan, Pustkova cimbálová muzika, SPV Kozlovice nebo Dechová hudba. Svůj nesporný talent prokázali i nejlepší Zpěváčci 2013 (Jakub Ošmera z Postřekova a Nikol Stávková z Hodonína).
Divadelní společnost Kozlovice rovněž ztvárnila alegorickou scénu Tří králů a živého Betléma. Zároveň v Obecné škole v areálu Fojtství probíhal Den otevřených dveří a ve Valašském pivovaru filmová projekce.

Vůbec nevadilo, že po zimním počasí nebyla téměř ani památka. Slunce zářící nad Kozlovicemi bylo zcela výmluvným znamením a nepochybně sdělilo i mnohem více…
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA