Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Smalty lákají do regionu české i zahraniční umělce

Smalty lákají do regionu české i zahraniční umělce

Prastarou techniku smaltu oživují v Moravskoslezském kraji pravidelná tvůrčí setkání s účastí zahraničních umělců. Sympozium Frýdlantský umělecký smalt se koná ve Frýdlantu nad Ostravicí. Účastníci sympozia Smalt Art Vítkovice tvoří umělecká díla ve smaltovně společnosti Vítkovice v Ostravě.


V těchto dnech zaplňuje tvorba ze sympozií dvě výstavní síně v regionu a prostor Prokešova náměstí před Ostravskou radnicí.
Nanášení speciálních barev, tvořených v podstatě skelnou drtí s řadou příměsí, na kovový podklad a jeho následné vypálení při teplotách kolem 850 stupňů nebrání umělcům vytvořit působivou abstrakci, lyrickou meditativní krajinu nebo zaznamenat složitý figurální výjev. Technologie, která se v současné době využívá především v průmyslové výrobě, dává možnost uplatnit individuální výraz skrze nejrůznější výtvarné postupy jako malování, polévání, šablonování, kreslení a další.
Stálá galerie umělecké litiny a smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí rekapituluje uplynulé ročníky Mezinárodního sympozia uměleckého smaltu, kterého se po dobu jeho existence účastnilo několik desítek umělců z Česka a z desítky dalších zemí od Anglie a Německa přes Maďarsko a Holandsko až po Japonsko. Jsou tu velmi prosté a niterné obrazy na plechu, ale také výrazně dekorativní díla, využívající schopnost zdobeného kovu být v prostoru efektním a okázalým prvkem Výstavu Šesté trienále uměleckého smaltu v Muzeu Beskyd ve Frýdku- Místku tvoří především výtvarná díla vzniklá, jak napovídá název, ve frýdlantské smaltovně v posledních třech letech. Ukázkami je na ní zastoupena tvorba z vítkovické tovární haly. Výstavu v prostorách frýdeckého zámku mohou návštěvníci zhlédnout do 22. listopadu.
Na Prokešově náměstí v Ostravě jsou do 9. listopadu k vidění velkoryse rozměrné umělecké smalty českých a dvou zahraničních umělců ze Smalt Art Vítkovice 2009. Až tady unikátní výstava pod širým nebem skončí, měli by se s vybranými pracemi postupně setkávat příznivci výtvarného umění v Pekingu, Šanghaji, Curychu a v dalších významných kulturních centrech světa.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA