Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Slezská Harta - nejmladší přehrada u nás

Slezská Harta - nejmladší přehrada u nás

Oblast přehrady Slezská Harta rozhodně stojí za návštěvu. Toto vodní veledílo můžete probádat z několika přístavů jízdou na lodi, na kole nebo pěšky po cyklostezce, která vede okolo břehů hojně navštěvovaných rybáři a také pohledem z vrcholů vyhaslých sopek – Velký Roudný a Malý Roudný.


Tyto sopky patří ke skupině nejmladších vulkánů České republiky – takzvaným Bruntálským sopkám. V blízkosti Slezské Harty se tedy ještě nachází Venušina sopka, Uhlířský Vrch nad Bruntálem a velmi zajímavý sopečný útvar - lávové proudy v Mezině. Mimochodem, víte, že u nejmladší přehrady České republiky se díky nádherné přírodní scenérii natáčela řada scén francouzského velkofilmu Johanka z Arku?

Výstavba údolní nádrže na řece Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Postupně byl účel nádrže rozšířen i o příznivé ovlivnění jakosti surové vody pro vodárenské účely, nadlepšení průtoků na Moravici, Opavě i Odře, umožnění odběrů vody pro průmysl a o využití vodní energie. Stavba byla zahájena v roce 1987, a dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže začalo počátkem roku 1996 a bylo ukončeno v roce 1998. Kamenitá hráz se šikmým středním jílovým těsněním, dvoustupňovým filtrem a přechodovou zónou má celkový objem 2 528 tis. m3. Hráz je zavázána do skalního podloží injekční štolou, na pravém břehu zavazovací stěnou. Podloží je těsněno injekční clonou do hloubky 10 až 55 m. Funkční objekty jsou situovány k levému břehu. Vtokový a odběrný objekt tvoří mokrá věž, odběr surové vody je umožněn ze čtyř horizontů. Součástí díla je vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami o výkonu 2,75 a 0,4 MW.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA