Úvodní strana » Aktuality » Událo se » RWE City Cross Sprint 2014

RWE City Cross Sprint 2014

Dolní oblast Vítkovice: mistři klasického lyžování proti osobnostem českého vrcholového sportu. Na startu elita bílé stopy, kajakář Hradilek, skikrosař Kraus, atlet Mužík a další.


Po vydařené loňské premiéře se do prostředí bývalých ostravských oceláren, Dolní oblasti Vítkovice, vrací RWE City Cross Sprint. Druhý ročník exhibičního závodu se kolem auly Gong rozjede v sobotu 8. března 2014. Ve spolupráci se Svazem lyžařů ČR byl letos nově zařazen do série závodů Czech Nordix cup.

Na startu RWE City Cross Sprintu 2014 se objeví celá řada členů české olympijské výpravy na ZOH v Soči, ale také spousta dalších sportovních osobností, které české barvy úspěšně reprezentují či reprezentovaly při jiných významných, nejen zimních, sportovních akcích. Jen s několikadenní přestávkou po olympijském závodě přijedou do Vítkovic běžci na lyžích Dušan Kožíšek a Jiří Magál, ale také české reprezentantky Petra Nováková a Karolína Grohová. Svůj start zatím zvažuje Aleš Razým.

Účast přislíbili i mnozí zahraniční sportovci. Jejich soupiska se oproti loňsku, kdy měli v závodě zastoupení jen Estonci, rozroste o Polsko, Rakousko, Německo, Finsko, Francii a Slovensko. Slováci vyšlou do Vítkovic téměř kompletní reprezentační tým v čele se svou jedničkou Peterem Mlynárem, Francie zas Roddyho Darragona, stříbrného ze sprintu na OH v Turíně 2006.

Netradičně, na běžkách, se v Ostravě představí kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z posledních letních OH. „Měl jsem jet už loni, ale musel jsem dávat pozor na rameno, se kterým jsem měl problémy. Ale viděl jsem fotky a videa. Prostředí oceláren je super, perfektní místo na pořádání sportovně společenské akce,“ vzkazuje Hradilek z Arabských Emirátů, kde je právě na soustředění.

Vavřinec HradilekNa sprint mezi vysoké pece má nemířeno taky skikrosař Tomáš Kraus. Bude zajímavé sledovat, jak si tento legendární skikrosař a několikanásobný mistr světa bude počínat, když vymění své krosové lyže za neposedné běžky. „Já a běžky? To moc dohromady nejde, v patnácti jsem na běžkách i trénoval, ale to už je věčnost. Skikros bych na běžkách zkoušel jen nerad,“ usmívá se legenda světového skikrosu. „Na atmosféru závodu v ocelárnách se ale moc těším, jako strojní inženýr mám k oceli a strojům docela blízko,“ dodává Kraus.

Na pozvání kývl také halový mistr Evropy z roku 2000 ve štafetě a držitel českého rekordu na 400 metrů překážek Jiří Mužík. I když ho ve Vítkovicích místo tartanu čeká sníh, překážkám se nevyhne. Jen tretry bude muset pro tentokrát vyměnit za běžky a dlouhé hole. „Běžky mám rád, jsou dobrým doplňkem k atletice,“ říká Jiří Mužík, který se na neobvyklé prostředí závodu těší. „Mám teď bohužel tolik práce, že se připravovat nestíhám, takže pojedu na ostro, bez nějakého velkého
trénování.“

Oproti Hradilkovi s Mužíkem budou mít výhodu paraglidista Jan Škrabálek, Radim Kořínek, legenda cyklistiky, a další sportovní osobnosti, které vítkovickou trať vyzkoušeli už loni. „Samozřejmě jsem věděl, že mě čeká sprint, ale že to bude až
tak fyzicky náročné, to bych nečekal,“ vzpomíná na loňský ročník Radim Kořínek. „S kariérou jsem skončil před osmi lety a to už je bohužel moc dlouho, na to abych si udržel výkonnost. Takže do závodu opět půjdu, ale určitě bez větších ambicí a s úsměvem na tváři. Horské kolo je především o vytrvalosti, a tak ve Vítkovících budu patřit mezi adepty na vypadnutí v prvním kole,“ dodává bývalý úspěšný biker a nynější ředitel stáje Česká spořitelna - Specialized, který přiznává, že toho letos na lyžích moc nenaběhal. Mezi těmi, pro které ostravský závod novinkou, je třeba biker Jiří Hudeček, několikanásobný mistr republiky v silniční cyklistice.

Pro letošek pořadatelé přichystali některé změny. „Novinkou budou lehce zvětšené mosty, které udělají sprint ještě víc dramatický, protože závodníci se budou moci předjíždět i na nich,“ popisuje jednu z nich Martin Kráčalík z pořadatelské
Seven Days Agency. Pořadatelům ale dělá starosti dlouhodobě teplé počasí. „Děláme, co můžeme. Minulý týden jsme do Vítkovic začali vozit sníh. Doufáme, že pomůže chemie a všechno nakonec klapne,“ říká Kráčalík. Letos na City Cross Sprintu přibude biatlon. Pod vedením Zdenky Vejnarové, bývalé české biatlonové reprezentantky, si ho lidé budou moci vyzkoušet už v dopoledních hodinách. Vejnarovou a další představitele českého biatlonu diváci uvidí ve vloženém exhibičním biatlonovém závodě.

Nad City Cross Sprintem převzali záštitu náměstkyně hejtmana MS kraje Věra Pálková a náměstek Ivan Strachoň. Za město Ostrava pak náměstek pro sport Martin Štěpánek. “Ostrava vítá konání závodů City Cross Sprint především proto, že je to ojedinělá zimní aktivita pod širým nebem přímo ve městě. Letos je navíc Ostrava městem sportu, a tak vítáme rozšíření sportovních aktivit a doprovodného programu pro veřejnost,” říká Štěpánek, který se jako aktivní běžkař těší, jak si po závodě trať City Cross Sprintu osobně vyzkouší.

V dolnovítkovickém areálu bude přichystán také bohatý doprovodný program – jízda v dobových kostýmech, soutěž o nejlepšího sněhuláka, fireshow, v teple auly GONG pak relax zóna. O hudební kulisu se postarají DJ´s Friky a Tobi, zahraje i
kapela Portless.

Hlavní sobotní program začíná ve 14h LEO EXPRESS SPRINTEM, otevřeným závodem dětí a mládežníků, na jehož startovní listině je zatím pro každého zájemce dost místa. Vítěze této speciální soutěže odmění partner celého City Cross Sprintu železniční dopravce LEO Express, který pro závodníky a hosty zajišťuje dopravu mezi Prahou a Ostravou. Moderní zlatočerné soupravy vozí cestující na této trase od listopadu 2012.

„City Cross Sprint vnímám jako jednu z nejzásadnějších a nejúspěšnějších akcí, která u nás v areálu probíhá. Je to něco úplně jiného, netradičního, co lidi baví. No řekněte sami, kde jinde se můžete podívat na adrenalinovou jízdu zdatných lyžařů uprostřed industriální scenérie, kde se téměř dvě stě let vyrábělo surové železo?“ říká Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice.

finále 2013Generálním partnerem akce je energetická skupina RWE, která City Cross Sprint podporuje v rámci projektu RWE - energie českého lyžování. "Skupina RWE se dlouhodobě angažuje v oblasti rekreačního lyžování a jsme velmi rádi, že můžeme podpořit již druhý ročník této zajímavé akce. Především oceňujeme, že i letos zůstane celý závodní okruh v Dolní oblasti Vítkovic k dispozici ostravské veřejnosti i po skončení sportovní části a rekreační sportovci, zejména děti z
moravskoslezských škol, budou moci využívat profesionálně upravenou trať po celý následující týden" uvedl Martin Chalupský, ředitel komunikace energetické skupiny RWE.

Pokud počasí dovolí, bude, od neděle 9.3. do pátku 14.3. (7h – 20h), trať k dispozici také veřejnosti – ZDARMA. Školy mají přednostní právo na rezervaci trati v dopoledních hodinách. Ve spolupráci s firmami MADSHUS A SWIX bude na místě po celou dobu otevřena také půjčovna běžek a bot.

Podrobnosti a registrace na www.citysprint.cz.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA