Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Rozhledna na Borůvkové hoře

Rozhledna na Borůvkové hoře

Nejprve strohá fakta: Rozhledna Borůvková hora je nejnovější rozhlednou v oblasti, slavnostně otevřena byla 7.10.2006. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku.


Nová stavba nahrazuje původní historickou rozhlednu ze sedmdesátých 19. století. Vedle věže se nachází i malá kamenná chata pro turisty.Vstup na rozhlednu je zdarma. Poblíž rozhledny je i kiosek s občerstvením.

O výstavbu nové rozhledny na Borůvkové hoře usilovalo město Javorník již v roce 1998. Tehdejší odhad nákladů činil téměř 4 miliony korun s tím, že by obec oslovila především české a polské úřady. Projekt 25 metrů vysoké rozhledny byl nakonec zrealizován až v období duben-září 2006. Původně projektanti navrhli pro rozhlednu půdorys ve tvaru borůvkového listu natočeného tak, aby stavba odolávala silnému větru. Jenže konstrukce se ukázala příliš složitou a tak má nová rozhledna půdorys válcovitý. Konstrukce je kovová a opláštěná dřevem. Rozpočet stavby činil nakonec 6,5 milionu korun a její realizace se ujal Kompletstav Letovice. Většina peněz šla z fondů Evropské unie určených na česko-polskou spolupráci v rámci rozvojových regionálních projektů.

Rozhledna je otevřená celoročně. Příroda je v okolí velmi krásná, lesy lákají především ke sběru hub. Výlet na Borůvkovou horu je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA