Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Rešovské vodopády - zimní představení

Rešovské vodopády - zimní představení

Slunečný den, to je přece výzva na výlet. Co takhle vodopády? Je sice zima, ale vodopády mohou být úchvatné i v mrazech. Určitě zde najdeme mnoho zajímavého, vytvořeného přírodou a počasím. Rešovské vodopády v Nízkém Jeseníku by nám mohly tyto krásy ukázat.


Do obce Rešov se dostaneme od města Rýmařov. Pozor, obec Rešov je slepá, takže zpět budete muset opět do Rýmařova. Obec se nachází ve výšce 545 m.n.m.

Auto můžete zaparkovat hned na začátku obce, je zde vybudováno parkoviště pro cca 20 aut. Vyjít ovšem můžete již pěšky z obce Skály. Obě obce jsou od sebe vzdáleny přes 4 km.

Od parkoviště v obci Rešov se vydáte buď po žluté nebo červené značce. Cesta vede z kopce podél potoka. Po zhruba 1 kilometru přijdete k Fialůvu mlýnu (400 m.n.m.), respektive k tomu co z něj zbylo. Škoda, mohla to být velmi pěkná stavba. Odtud již půjdete po červené značce asi 0,5 km, ale již mírně do kopce. Po levé straně již podél vás poteče říčka Huntava.

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku v keratofyrech, diabasech a fylitických břidlicích hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku.

Po pár minutách již máte vodopády před sebou. Vznik Rešovských vodopádů (445 m.n.m.) byl podmíněn příčnými puklinami ve výlevných horninách a různou odolností hornin vůči vodní erozi.

Je potřeba se ovšem mít v tuto roční dobu na pozoru. Sníh a led je zde v podstatě všude a místy je to opravdu velmi nebezpečné. Takže pořádnou kotníkovou obuv a teplé oblečení sebou. Obuv rozhodně nepodceňujte.

V kaňonovitém údolí se kolem vodopádů zachovaly původní jedlobučiny s kapradinami. Velký přírodovědecký význam mají mechová společenstva stinných skal, vlhkých balvanů a padlých kmenů.

Území, které je chráněné od roku 1966, má celkovou rozlohu 71,6 ha. Z jeho přírodních hodnot a romantických krás se těší každoročně mnoho lidí.

Kousek od Rešovských vodopádů ještě můžete najít zbytky zříceniny Rešov. Písemné zprávy se žádné nedochovaly. Opevnění vzniklo pravděpodobně v 2. polovině 13. století k ochraně okolních dolů. Na skále je patrný příkop, který chránil hrádek na západě a zbytky základových zdí.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA