Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Ředitel ostravského NPÚ představí výsledky archeologických průzkumů nejstaršího „českého“ města Bruntálu

Ředitel ostravského NPÚ představí výsledky archeologických průzkumů nejstaršího „českého“ města Bruntálu

Nejstarším institucionálně založeným městem na území dnešní ČR je Bruntál, od jehož založení letos uběhlo (nejméně) 800 let. Ostravské územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v oblasti Bruntálu realizovalo archeologické výzkumy v nedávné době. Jejich výsledky představí veřejnosti ředitel NPÚ ÚOP Ostrava Michal Zezula, který průzkumy sám vedl, ve čtvrtek 24. 10. v Knihovně města Ostravy.


Ve čtvrtek 24. 10. v 16,30 začne v Knihovně města Ostravy odpolední pořad věnovaný výsledkům archeologického bádání v bruntálských lokalitách. Pojednání nazvané „Bruntál: Příběh nejstaršího města v českých zemích ve světle nových archeologických výzkumů“ doprovodí projekce četného obrazového materiálu jak z průběhu bádání, tak z palety vyzvednutých artefaktů.

„Nedávno realizované archeologické výzkumy v areálu kostela Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu přinesly řadu poznatků nově osvětlujících nejstarší podobu a stavební vývoj monumentálního pozdně románského kostela, který byl duchovním centrem prvních generací měšťanů,” přibližuje vytyčený námět autor pořadu, Michal Zezula a pokračuje: “V nedaleko situované podhorské obci Suché Rudné pak byly v letošním roce odkryty pozůstatky dobývek zlata a rýžovnických pracovišť z 1. poloviny 13. století.”

Přednáška spadá do cyklu pojednání o památkové péči, která veřejnosti od podzimu 2013 přináší společně Galerie výtvarného umění v Ostravě, místní pracoviště Národního památkového ústavu a Knihovna města Ostravy. Pořad začne v 16, 30 ve společenském sále hudebního oddělení ve 3. patře Knihovny města Ostravy na ulici 28. října 2. Vstup je zdarma.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA