Nejstarším institucionálně založeným městem na území dnešní ČR je Bruntál, od jehož založení letos uběhlo (nejméně) 800 let. Ostravské územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v oblasti Bruntálu realizovalo archeologické výzkumy v nedávné době. Jejich výsledky představí veřejnosti ředitel NPÚ ÚOP Ostrava Michal Zezula, který průzkumy sám vedl, ve čtvrtek 24. 10. v Knihovně města Ostravy.
Ve čtvrtek 24. 10. v 16,30 začne v Knihovně města Ostravy odpolední pořad věnovaný výsledkům archeologického bádání v bruntálských lokalitách. Pojednání nazvané „Bruntál: Příběh nejstaršího města v českých zemích ve světle nových archeologických výzkumů“ doprovodí projekce četného obrazového materiálu jak z průběhu bádání, tak z palety vyzvednutých artefaktů.
„Nedávno realizované archeologické výzkumy v areálu kostela Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu přinesly řadu poznatků nově osvětlujících nejstarší podobu a stavební vývoj monumentálního pozdně románského kostela, který byl duchovním centrem prvních generací měšťanů,” přibližuje vytyčený námět autor pořadu, Michal Zezula a pokračuje: “V nedaleko situované podhorské obci Suché Rudné pak byly v letošním roce odkryty pozůstatky dobývek zlata a rýžovnických pracovišť z 1. poloviny 13. století.”
Přednáška spadá do cyklu pojednání o památkové péči, která veřejnosti od podzimu 2013 přináší společně Galerie výtvarného umění v Ostravě, místní pracoviště Národního památkového ústavu a Knihovna města Ostravy. Pořad začne v 16, 30 ve společenském sále hudebního oddělení ve 3. patře Knihovny města Ostravy na ulici 28. října 2. Vstup je zdarma.
