Úvodní strana » Aktuality » Událo se » RADEGAST LÍHEŇ 2013 - Finále soutěže hudebníků bude mezinárodní!

RADEGAST LÍHEŇ 2013 - Finále soutěže hudebníků bude mezinárodní!

Očekávané mezinárodní obsazení bude mít Velké finále dvanáctého ročníku soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň! Ve čtvrtek se o tom rozhodlo ve dvou semifinálových kolech konaných v Havířově a Ostravě. Z více než dvou set přihlášených skupin nakonec do bojů o atraktivní ceny postoupil čtyřlístek složený po jedné kapele z Čech, Moravy, Slovenska a Polska.


„Podle počtu přihlášených skupin ze zahraničí jsme čekali, že letos bude i Velké finále mezinárodní. Přesvědčily nás o tom nejen kvality slovenských skupin, ale i jediného polského zástupce,“ popisuje ředitel soutěže Marek Slonina. Z celkového počtu 217-ti přihlášených skupin jich vybrala do základních kol odborná porota celkem 72, které před odbornou porotou nastoupily po třech v základních kolech v klubech v Ostravě, Havířově a Opavě a postupně se pavoukem prokousávaly až do čtvrtečního semifinále. Zde se nakonec v klubech Garage a Jazz utkaly po čtyřech v boji vždy o dvě postupová místa do Velkého finále. Ačkoliv se v základních a čtvrtfinálových kolech snažili pořadatelé postupující skupiny stylově řadit k sobě, tentokrát už to nešlo a tak na sebe v semifinále narazila řada stylů a různorodých skupin z Čech, Moravy, Slovenska a premiérově i Polska.
V ostravském klubu Garage se představily skupiny Stripless (Senec, SK), Lavalier (Bratislava, SK), Behavior (Wroclaw, PL) a Neeasi (Vysoké Mýto, CZ). Očekával se masivní nástup slovenských kapel a počátek koncertu tomu skutečně nasvědčoval. „Stripless táhla akční zpěvačka, podle slov členů kapely, autorka textů i hudby a tato parta předvedla opravdu našlapanou pravou rockovou show. Zahanbit se nedala ani druhá slovenská parta, Lavalier, která využívala samply a pro změnu si více hrála s atmosférou jednotlivých skladeb. Zahrála v půlhodinovém bloku i premiéru nové písně a všeobecné na pódiu působila velmi sehraně a suverénně. Třetí účinkující tohoto večera, polský Behavior, poté klub i porotu naprosto rozsekal funkrockovou smrští mísící prvky rocku s místy až hiphopovými prvky. Jako čtvrtý se prezentoval jediný český zástupce tohoto semifinále, parta Neeasi z Vysokého Mýta, která rostla každým kolem soutěže a bavila nejen českými texty, ale upoutala i pódiovou show a vokály,“ popisuje velmi kvalitní semifinále Slonina. Porota měla opravdu velmi těžké rozhodování, když všechny kapely by bez problémů obstály i ve finále: „Pochvalu zaslouží opravdu všechny, byly prostě perfektní. Osmičlenná porota se nakonec po poradě rozhodla pro postup Behavior a Neeasi.“
Rovněž v havířovském Jazz clubu se ve stejných chvílích rozhodovalo o postupu do Velkého finále soutěže. Zde se o dvě místa popraly skupiny Ginger (Přerov, CZ), Aces (Bratislava, SK), Clinic Music (Bratislava, SK) a Mass Perception (Žilina, SK). Postup jednoho ze slovenských hostů tak byl jistý. „Atmosféra v klubu byla jako vždy úžasná a užívali si to jak návštěvníci, tak hudebníci. Úroveň kapel v semifinále byla velmi vysoká a porotě bylo strašně líto, že mohou poslat dále jen dvě z nich. Dlouho se řešilo, kdo půjde dál a kdo zůstane před vraty finále. Opravdu už se nedalo hovořit o soutěžení amatérských kapel, všechny měly profesionální úroveň. O postupu slovenských Aces a moravských Ginger tak podle poroty nakonec rozhodla jen možná o něco větší jiskra a nápaditost,“ zhodnotil za pořádající Viking agency Marcel Gadáček.
Čtyři nejlepší se nyní, před porotou a diváky, utkají o atraktivní ceny ve Velkém finále soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň v sobotu 27. dubna 2013 od 16.30 hod. ve velkém sále klubu Garage v Ostravě-Martinově. I finálový koncert bude, stejně jako celá soutěž, pořádán zejména díky pivovaru Radegast a městu Havířov bez nároku na vstupné a fanoušci se mohou těšit nejen na soutěžní kapely, ale i dárky a hosty, kterými budou loňský patron soutěže – česko-americká parta Airfare – a letošní patron soutěže – slovenská nastupující hvězda The Paranoid. Podrobné informace jsou zveřejňovány na stránkách www.lihen.cz a facebookovém profilu soutěže Radegast Líheň.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA