Úvodní strana » Aktuality » Událo se » První kola soutěže Radegast Líheň ovládli zahraniční hudebníci!

První kola soutěže Radegast Líheň ovládli zahraniční hudebníci!

Již dlouho dopředu se vědělo, že kvalita slovenských skupin, přihlášených do největší československé klubové soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň, je velmi vysoká. Skutečně to potvrdila již první kola konaná tento týden ve čtyřech klubech v Moravskoslezském kraji. Ve třech z nich se z vítězství a postupu radovali zástupci našich východních sousedů!


„Celkem soutěž nabídne pětatřicet koncertů a ve velké části z nich dojde na setkání tří kapel z opačných konců republiky, případně ze Slovenska a Polska. Porota se při skládání sestavy základních kol z vybraných skupin snažila o pestrost, přesto už v prvních kolech došlo k nahrazování původních kapel, kvůli nemocem a pracovním povinnostem. A tak se zřejmě i letos občas potkají kapely z podobných končin,“ naráží na občasné změny v programu ředitel soutěže Marek Slonina. Přes využití náhradníků, k čemuž tradičně dochází v každém ročníku soutěže, nastoupily v prvních kolech vždy všechny tři skupiny. „Soutěž této velikosti je práce na plný úvazek. Komunikace se skupinami, jejich požadavky a časté změny z důvodu různých povinností, nutí pořadatele k dennodenním zásahům. Aktuální informace tak nabízí hlavně denně aktualizované stránky soutěže www.lihen.cz a sociální sítě,“ dodal.
Dvanáctý ročník soutěže symbolicky začal v klubu, který byl přibrán organizátory poprvé až v tomto roce – Music clubu Jam v Opavě. V hardrockovém duchu si to tady rozdaly dvě slovenské skupiny ACES (Bratislava) a Destroyed Head (Vráble) a jediný česky mluvící zástupce - Hard n´Soul (Uničov). „Nejvíce originality prokázali mladí slovenští ACES v čele s famózním zpěvákem. Byli schopní zahrát jak syrové blues, tak pěkný nářez a skvěle pracovali s dynamikou skladeb. Obě plus této kapely bohužel chyběly ostatním skupinám a tak se porota jednohlasně shodla na postupujícím,“ přesto chválí úroveň kapel historicky prvním Jam kola porotci. V dalším klubu soutěže – klubu Barrak v Ostravě - se dostali ke slovu jak amatérští hudebníci, tak moderátoři, kterým už podruhé dávají prostor pořadatelé soutěže. Vítězem z trojice Dextreat (Brno), Patriot (Senec, SK) a Rusty Fox (Ostrava) se nakonec stal jediný zástupce slovenské scény, který jediný z trojice působil kompaktně a vyzrále. Ve čtvrtek proběhla souběžně hned dvě kola. V havířovském Jazz clubu vystoupili Under the skin (Frýdek-Místek), slovenští BASStards (Martin) a Fall to the Ground (Púchov). A i zde potvrdili slovenští hudebníci současnou nadvládu nad soutěží – vyhrála sehraná parta v čele s perfektně zpívajícím zpěvákem a za zády šlapající rytmikou – BASStards. Jediným klubem, kde nakonec postoupila česky mluvící kapela tak byla ostravská Garage. Zde došlo k náhradě na poslední chvíli a tak trojlístek kapel zněl takto: Metropolice (Brno), Second Kitcehn (Ostrava) a The Places (Ostrava). Z postupu se nakonec radovali posledně jmenovaní. „Rozhodování bylo velmi těžké. Druhá kapela nepostoupila o jediný hlas pětičlenné poroty,“ uzavřela první kola slova šéfa ostravské poroty.
Soutěž pokračuje už v pondělí druhými koly – a začne tradičně v Opavě. Zde nastoupí alternativní kapely Lavalier (Bratislava), Touchwood (Brno) a ANNO (Olomouc). Ve středu se v Barraku v metalovém duchu představí Kallibra (Orlová), PostCoal (Karviná) a Behind Our Walls (Ostrava). Ve čtvrtek nastoupí na pódium ostravské Garage kapely v alternativním duchu Acid Station (Ostrava), Bumbrlíci z pomerančové zahrady (Přerov) a Šamanovo zboží (Ostrava). Tentýž den v Jazz clubu v Havířově v poprockovém kole účinkují Meybe (Frýdek-Místek), The Weather (Ružomberok, SK) a Ajdontker (Havířov). Koncerty začínají vždy v 19.00 hod. a podrobnosti jsou pravidelně zveřejňovány na stránkách www.lihen.cz.

Klub Garage Ostrava - 1. kolo

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA