Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Projekty krajské galerie navštívilo v loňském roce přes sto tisíc návštěvníků

Projekty krajské galerie navštívilo v loňském roce přes sto tisíc návštěvníků

V loňském roce zhlédlo výstavy a doprovodné programy, které připravila nebo na kterých spolupracovala Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, přes 100 000 návštěvníků.


Během roku 2012 Galerie výtvarného umění v Ostravě zorganizovala celkem 33 výstav, z toho 18 se uskutečnilo v Domě umění. Krajská galerie dále připravila 81 doprovodných programů, jež navštívilo 5 089 lidí, a přes 300 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo více než 4 500 dětí.

Návštěvnost Galerie výtvarného umění v Ostravě v roce 2012 výrazným způsobem ovlivnily výstavy Černá slunce, kterou zhlédlo přes 25 000 návštěvníků, a Jan Zrzavý Božská hra, na které galerie spolupracuje s Národní galerií v Praze. Nadprůměrný ohlas zaznamenaly také expozice Františka Kowolowského, Milana Pitlacha a Čestmíra Sušky, která výrazně intervenovala do městského prostoru.

V loňském roce Galerie výtvarného umění v Ostravě úspěšně rozvíjela svou strategii propagace galerie a jejich sbírek mimo Moravskoslezský kraj. Galerie expandovala svými výstavními projekty i prezentací sbírek do vzdálenějších měst v České republice i zahraničí. Architektonické výstavy byly prezentovány například v Polsku nebo na Slovensku. Ve spolupráci s Galérií města Bratislavy krajská galerie spolupořádala v Bratislavě výstavu Pocta Picassovi, kterou zhlédlo téměř 12 000 návštěvníků. Galerie dále představila část svých sbírek v Praze, Kutné Hoře, Roudnici nad Labem, Zlíně, Velkých Karlovicích i Opavě. Návštěvnost těchto mimoostravských výstavních projektů tvoří téměř čtvrtinu celkové návštěvnosti GVUO.

Návštěvnost instituce rovněž podpořily vzdělávací a doprovodné programy. I v loňském roce galerie provozovala volnočasový kroužek Galerijní cirkus a příměstské tábory. „Z doprovodných programů Galerie výtvarného umění v Ostravě můžeme zmínit například koncerty soudobé a experimentální hudby, přednášky, komentované prohlídky, festivaly, filmové projekce, prezentace, literární večery, divadelní představení i autorská čtení,“ doplňuje Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.

V roce 2013 Galerie výtvarného umění v Ostravě zaměří svůj zájem na současné umění – na jaře představí tvorbu Konkretistů a Eduarda Ovčáčka, na podzim pak celé spektrum současných výtvarníků středního věku. Návštěvníci se také mohou těšit na architektonické výstavy, které představí současná architektonická studia i solitéry prověřené časem.

Vedle již tradičních doprovodných programů jako je Ostravská muzejní noc nebo festival Minimaraton elektronické hudby se Galerie výtvarného umění v Ostravě bude letos spolupodílet na festivalu Malamut, který doplní podzimní výstavu současného umění s názvem Začátek století.

„I nadále chceme zvyšovat kvalitu služeb, výstav i doprovodných programů a rozšiřovat aktivity zaměřené na práci s dětmi i rodiči,“ uzavírá Jůza.

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje budovu Domu umění, kde pořádá většinu výstavních projektů a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nalézá veřejně přístupná knihovna s badatelnou. Sály Domu umění na Jurečkově ulici jsou otevřeny úterý – neděle od 10.00 do18.00 hodin a knihovna GVUO ve středy a čtvrtky od 10.00 do 18.00 hodin.

Návštěvnost výstavy Černá slunce Z vernisáže výstavy Jan Zrzavý Božská hra
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA