Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Přípravy na 7. ročník Vsetínského filmového maratonu vrcholí

Přípravy na 7. ročník Vsetínského filmového maratonu vrcholí

Již sedmým rokem se systematicky věnují lidé ze vsetínského filmového klubu kinematografii zemí Balkánského poloostrova. Každoročně připravují ve spolupráci s Domem kultury Vsetín a Městem Vsetín třídenní filmovou přehlídku, která nabízí ty nejzajímavější snímky, zaměřené vždy na produkci jedné konkrétní balkánské země za účasti významných hostů.


V průběhu předchozích let tak bylo návštěvníkům Letního filmového maratonu představeno na 115 snímků ze současné kinematografie rumunské, slovinské, makedonské, bulharské, srbské a chorvatské. Přičemž 40 filmů zažilo právě díky této přehlídce svou českou premiéru.

Pro letošní rok se pořadatelé z Filmového klubu ve Vsetíně rozhodli posunout termín konání akce z letního období na začátek měsíce dubna. S touto změnou souvisí úprava dosavadního názvu festivalu na Vsetínský filmový maraton, který pro tentokrát ponese podtitul Cinema Montenegro a bude prezentovat, jak již z názvu samotného vyplývá, na 15 filmů ze současné černohorské filmové produkce.

Program bude rozdělen do dvou tematických celků. Prvním z nich bude „Nová černohorská kinematografie“. „Současná černohorská kinematografie je poměrně malá. Po osamostatnění v roce 2007 se v této malé balkánské zemi několik let filmy téměř netočili. To se ale nyní pozvolna mění, proto můžeme představit českému publiku několik filmů mladých černohorských filmařů. Většina z nich bude mít u nás českou premiéru,“ vysvětluje předseda vsetínského filmového klubu ing. Milan Kostelník.

Druhý tematický blok bude sledovat „Černohorce v jugoslávském filmu“. „Jugoslávie je již více než dvacet let minulostí. Její krvavý rozpad jakoby překryl vše dobré, co se v této zemi událo. Možná největším pomníkem je této zemi velkolepá kinematografie. Z jugoslávských dob nám zbylo obrovské množství pozoruhodných filmů. Také Černohorci byli u toho a jejich jména lze spojovat z mnoha filmovými klenoty. Asi největší černohorskou osobností, kterou dala světu Černá Hora je režisér Živko Nikolić. V rámci programu chystáme jeho velkou režijní retrospektivu,“ dodáva Jiří Fiala, dramaturg festivalu.

Kromě toho budou mít diváci možnost vidět také 6 filmů dalších černohorských režisérů z 60. – 80. let minulého století, kdy většina z nich bude promítána v českém kině vůbec poprvé.

Více informací naleznete na www.fkvsetin.cz.

 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA