Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Přehradu Šance čeká letos zahájení rekonstrukce

Přehradu Šance čeká letos zahájení rekonstrukce

Odolat i extrémním povodním by měla už za tři roky přehrada Šance na Frýdecko-Místecku. Už v roce 2009 zahájí podnik Povodí Odry rekonstrukci přehrady, která tak následně bude odpovídat evropským normám. "Přehrada po rekonstrukci odolá desetitisícileté vodě," upřesnil generální ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil.


Podle něj za plánovanou rekonstrukci zaplatí stát přes 560 milionů korun.

Jak uvedl Pospíšil, důvodem k úpravě není rozšíření protipovodňové ochrany, ale zvýšení bezpečnosti přehrady. Po úpravách se tedy nijak nezmění velikost nádrže ani prostorové uspořádání vodního díla.

S rekonstrukcí hráze by se mělo začít už letos, s ukončením stavebních prací se pak počítá v roce 2012. "V současnosti je technická i dokumentační část připravena. Nyní budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele," uvedl Pospíšil s tím, že se stavbou se začne v posledním čtvrtletí letošního roku demolicí hospodářského objektu.

Stavební práce budou zahrnovat vybudování nového kapacitnějšího bočního přelivu na pravém břehu a dílčí zvýšení úrovně koruny hráze. "Rekonstrukci se nevyhne také vlnolam a cesta na hrázi," sdělil Pospíšil. Během úprav se také zmodernizuje systém měření a pozorování technickobezpečnostního dohledu a modernizaci čeká i systém řízení přehrady.

Přestože se během úprav sníží množství vody v přehradě, dodávky vody by to podle společnosti nijak ohrozit nemělo. V případě extrémního sucha v létě má Povodí Odry připraveno několik variant řešení. A to buď odběr přímo z toku, či případně převedení části odběrů na jiné přehrady.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA