Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Práce raného podzimu ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava

Práce raného podzimu ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava

Další z přímých přenosů z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zavede posluchače do areálu Valašské dědiny. Český rozhlas Ostrava odvysílá v sobotu 22. září od 10.00 hodin dvouhodinový přímý přenos programu s názvem Podzim v zahradě a chalupě.


Život minulých generací na Valašsku byl spojen s každodenní prací. Začali na jaře na kamenitých polích s očekáváním dobré sklizně na podzim. Výsledky úsilí však ve velké míře závisely na přízni počasí. V horských polohách Valašska začínaly žně až koncem srpna a počátkem září. Obilí svázané do snopů vysychalo v panácích na poli ještě několik dnů. Až v zimě se obvykle mlátilo cepy.
„Kolem svátku sv. Václava se kopaly brambory a prováděla lehká orba políček. Sklízela se jablka, která se dále zpracovávala. Část z nich se sušila v sušírnách na křížaly, z dalších se lisoval mošt a některé se ukládaly do sklepa pro zimní konzumaci. Hospodyňky nakládaly zelí do škopků, které bylo až do pozdního jara nejčastější složkou potravy Valachů. Přijďte společně s námi zavzpomínat na podzimní čas s pracemi, které se z našeho života vytratily, zazpívat si a třeba i něco zakousnout z tradiční valašské kuchyně,“ zve návštěvníky Petr Liďák z etnografického útvaru muzea a garant sobotního programu.

„Na políčkách vyoráme pluhem zemáky, hospodyně vyhrnou sukně při tlačení zelí, hospodáři pak rukávy při mletí pohanky na mlýnci nebo moštování jablek či stříži ovcí. Zkrátka posluchači se dozví jak naši předkové připravovali svá stavení na dlouhé zimní období na Valašsku,“ doplňuje a zve k poslechu Dagmar Misařová z Českého rozhlasu Ostrava, moderátorka přímého přenosu.

Dvouhodinový přímý přenos programu s názvem Podzim v zahradě a chalupě naladí posluchači Českého rozhlasu Ostrava v sobotu 22. září od 10.00 hodin na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA