Úvodní strana » Zajímavosti » Pomyslné brány za Vsetínským krpcem se uzavřely

Pomyslné brány za Vsetínským krpcem se uzavřely

Poslední červnový víkend patřil ve Vsetíně Mezinárodnímu folklornímu festivalu Vsetínský krpec s podtitulem „My sme Valaši, jedna rodina“. Osmý ročník tohoto svátku lidové kultury, folkloru, tradic a umění se letos konal nově v prostředí Panské zahrady za účasti domácích folklorních souborů, cimbálových a dechových hudeb a hostů ze zahraničí. Záštitu nad festivalem převzali pan Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu PČR a člen Rady Zlínského kraje, pan Ladislav Kryštof.


V rámci čtyřdenního festivalového programu, kterému přihlíželo na šest tisíc diváků, se kromě domácích folklorních souborů – Jasénky, Vsacanu a Kotáru představily také další soubory z Valašska. Nechyběli však ani zahraniční hosté. Nejatraktivnějším souborem, který se těšil velké divácké přízni, byl bezesporu Atarazú z latinskoamerické Kostariky. Své národní písně a tance přijel prezentovat také soubor Kud Strmec z Chorvatska, Ľubovňan ze sousedního Slovenska, dětský maďarský soubor Hajnalcsillag a polský dechový orchestr z partnerské Bytomi.
 
Jako pomyslné entrée celého festivalu připravili pořadatelé festivalu na čtvrtek 26. června do velkého sálu vsetínského domu kultury slavnostní koncert s názvem Pocta Jarmile Šulákové u příležitosti 85. narozenin této valašské legendární zpěvačky. Za doprovodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů zazpívali a písničkou či vzpomínkou jí pogratulovali přátelé, souputníci i následovníci Josef Laža, Zdeňka Straškrabová, Stanislav Tomanec, Vlasta Grycová, Pavel Ptáček, Zdeněk Hrachový, Liselotte Rokyta, Jan Zaviačič a spousta dalších. Slovem provázel Jan Rokyta mladší. Koncertu se i přes zdravotní obtíže zúčastnila sama oslavenkyně, které ve stoje aplaudoval beznadějně vyprodaný velký sál domu kultury.
  
Ke gratulantům se připojili a za celé vedení města poblahopřáli Jarmile Šulákové páni místostarostové Ing. Libor Podešva a Mgr. Petr Kořenek.


 
V pátek proběhlo slavnostní zahájení festivalu v Panské zahradě za účasti vsetínských a zahraničních souborů, po kterém následovala lidová veselice se školou tance.
 
Sobotní a nedělní dopoledne bylo věnované dětem. Pro návštěvníky byly připraveny rozmanité aktivity od zahánění ovcí, ukázek řemesel, loutkového divadélka, školičky tance až po pečení berana. Zajímavým a poučným zpestřením byla také odborná přednáška s názvem Ovce, moje ovce, v rámci které se návštěvníci festivalu dozvěděli více o tradičním zpracování vlny a lnu s názornými praktickými ukázkami a módní přehlídkou plstěných výrobků za doprovodu lidové muziky a zpěvu.

Hlavním sobotním komponovaným programem vzdávající hold národopisnému regionu Valašsko, v němž se prezentovaly soubory z různých koutů Valašska od Rožnova po Rusavu, byl pořad s názvem „Valašsko moje, zdrávo buď“, který byl v roce 2011 získal hlavní ocenění Laureát MFF Strážnice za nejlepší pořad festivalu.
 
V nedělním dopoledni nechyběl ani pořad dětských souborů s názvem Vsetínský krpeček, dále slavnostní roztančený průvod městem a soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku Cena města Vsetína – Memoriál Dušana Růžičky. Ta byla letos rozdělena do dvou dnů, kdy v sobotu se soutěžilo v odzemku a v obuškovém o postup do nedělního finále.


 
Výkony tanečníků hodnotila pětičlenná porota složená z bývalých odzemkářů, která se zaměřovala převážně na pestrost figur, jejich provedení, celkový projev tanečníka, kroj a případně práci s obuškem, tedy valaškou. Účastníci finálového kola si pochvalovali především širokou fanouškovskou základnu, která přišla tanečníky povzbudit. Vítězem letošního ročníku Memoriálu Dušana Růžičky se stal v obou kategoriích soutěže Vojtěch Goláň, tanečník rožnovského souboru Radhošť. Druhé místo v odzemku obsadil Antonín Kunka ze souboru Vsacan, třetí místo patřilo nováčkovi v soutěži Danielu Preislerovi ze souboru Jasénka a Kotár, pro kterého bylo umístění velkým překvapením. V obuškovém se ze druhého místa radoval Viktor Dvořák z taneční skupiny Kotár, třetí příčku obsadil Eduard Vlček ze souboru Soláň.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA