Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Pohled na migraci, životní styl, ale i situaci na Ukrajině. To je Jeden svět.

Pohled na migraci, životní styl, ale i situaci na Ukrajině. To je Jeden svět.

Události, které se odehrály v Bruselu a před tím v Paříži, hýbou celým světem. Nenajde se snad nikdo, kdo by současnou situaci v Evropě přešel bez povšimnutí. Ať už v lidech vzbuzuje strach, paniku nebo soucit, jednoznačně přináší otázky. Kdo? Proč? Jak? A téma nenechává netečné ani filmaře, kteří se ptají stejně. Film Můj džihád, který bude součástí festivalu Jeden svět v Ostravě, některé odpovědi přinese. A zřejmě otevře i zajímavou debatu. Můj džihád odpromítáme v pátek, 8. dubna od 19:00 v Minikině.


 

Tisíce muslimů žijících v Evropě se nechaly zlákat radikální ideologií Islámského státu a odjelo na východ bojovat do „svaté války“. Jen Belgii loni opustilo přes 400 mladíků. Co k tomu rodilé Belgičany vede, jak se k tomu staví jejich rodina a okolí a jaký je původní význam slova džihád? „Odpovědi může divák hledat spolu s belgickým dokumentaristou Markem De Visscherem. A co nezodpoví film, zodpoví přizvaní hosté následné panelové diskuze, ať už akademici Eva Jánská a Hynek Melichar, nebo mediální analytik Pavel Herot a další,“ vyjmenovává hosty závěrečné debaty festivalu Jeden svět jeho hlavní koordinátorka, Kristýna Konczyna.
Pokud pečlivě třídíte odpad, nakupujete od místních zemědělců a dokonce jste ochotni vyměnit pohodlí auta za městskou hromadnou dopravu či kolo, pak vězte, že naší planetě tím nikterak nepomáháte. Alespoň s tímto tvrzením přichází film Cowspiracy (2. dubna od 15:00 v Cooltouru a 7. dubna od 19:30 v Minikině), jehož autor se po dlouhém investigativním pátrání dobírá k výsledku, který překvapí nejednoho milovníka pěkného kousku svíčkové. A pokud jde o jídlo, tak to, jak známo, sbližuje. Kulinářská akce Ochutnáváme svět ve formě mezinárodního oběda poslouží zejména jako platforma pro poznávání jiných zemí a kultur skrze jejich národní pokrmy. V Ostravě tak budete mít jedinečnou možnost ochutnat tradiční kuchyni mj. z Řecka, Vietnamu, Thajska, Ukrajiny, Ruska, Argentiny a dalších, a to vše v sobotu 2. dubna od 13:00 v Cooltouru.
A jak je již v posledních letech zvykem, festival Jeden svět v Ostravě zahajujeme nejen zajímavými tématy, ale hlavně hosty. 1. dubna tak do Ostravy zavítají Tomáš Brolík z Respektu, Roman Staňek, koordinátor prvního českého humanitárního konvoje do Slavjansku a Vincent Kopeček z Ostravské univerzity, kteří po filmu Zajatci divákům přiblíží současnou situaci na Ukrajině. Završení prvního festivalového večera si vezme na starosti kapela David Stypka & Bandjeez.
Projekce festivalu Jeden svět budou probíhat v Minikině, Klubu Atlantik, Cooltouru a Cineportu, kde se uskuteční první víkendový minimaraton dokumentárních filmů a debat. Vše vypukne již 1. dubna a bude na co se těšit.

Další informace včetně letošního vizuálu ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz/ostrava nebo na facebooku Jeden svět Ostrava.

 

Autor: Petra Ondruchová Uvírová

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA