Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Podivuhodné objevování dřevěných kostelíků v Beskydách

Podivuhodné objevování dřevěných kostelíků v Beskydách

V minulosti bylo na Těšínsku a v jeho okolí dokumentováno mnoho desítek dřevěných kostelů a nespočet kaplí. V české i polské části regionu jich zůstal zlomek. Mimořádné hodnoty těchto pokladů lidové architektury dokumentuje výpravná publikace Dřevěné kostely a kaple v Beskydách a okolí, vydaná v závěru loňského roku.


O kvalitě, dokumentární a estetické hodnotě i citovém přesahu knihy svědčila její lednová prezentace v ostravském Domě knihy Librex, při níž ji úspěšnou cestu ke čtenářům popřála ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová v roli kmotry spolu s režisérem Radovanem Lipusem a básnířkou Renatou Puzlacher.
Kniha a její bohatá obrazová část vznikla především díky dlouholeté sběratelské vášni českotěšínského sběratele a vydavatele Henryka Wawreczky. Ze své bohaté sbírky historických i současných pohlednic vybral na sedm set unikátních fotografií exteriérů a interiérů dvaaosmdesáti dřevěných sakrálních staveb od Hrabové přes Bílou nebo Prašivou po Kopřivnici a Rožnov pod Radhoštěm, přičemž mapuje i blízké oblasti Polska. Záběry přibližují jejich krásu, podléhání času i jejich láskyplné obnovování. Jsou připomenuty i skvosty lidové architektury, které podlehly zkáze a dnes již neexistují.
Kostely a kaple jsou dílem místních mistrů řemesel, kteří dokázali při stavbě technicky i se smyslem pro estetický výraz kombinovat materiály z různých stromů od dubu přes jedli po lípu nebo jasan. Mimořádnou pozornost věnovali vnitřní výzdobě. Přestože mají v rámci regionu společné rysy a společně se proměňovaly pod vlivem gotiky, baroka i pozdějších slohů a stylů, je každý český i polský venkovský dřevěný kostel v Beskydách a okolí jedinečným originálem. Na rozdíl od zděných kostelů a kostelíků, které byly nejčastěji stavěny ve středu měst a obcí, stojí mnoho dřevěných svatostánků v mimořádných místech, kde se někdy podle místní křesťanské tradice uskutečnil i zázrak. Podmanivě rezonují s okolní krajinou.
Textová část knihy je dílem pěti českých a polských odborníků ze Slezské univerzity a regionálních muzeí. Texty v češtině, polštině a angličtině informují o historii a upozorňují na architektonické zvláštnosti. Někdy obsahují také informace o životě farníků, které začleňují konkrétní kostel nebo zvonici do širšího kontextu. Úvodní slovo k publikaci napsali český a polský biskup, do jejichž duchovní správy daná oblast spadá.
Těm, kteří se nespokojí s fotografiemi, ale chtěli by se za kostelíky vypravit do terénu, může objevování jejich půvabu a jedinečnosti usnadnit mapa i souřadnice GPS. Obojí je součástí publikace, která se může stát součástí odborné knihovny stejně jako potěšit laické zájemce o architekturu nebo lidové umění, příznivce turistiky i věřící křesťany.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA