Úvodní strana » Aktuality » Událo se » PISSOIR ART GALLERY – osvětou proti rakovině prostaty

PISSOIR ART GALLERY – osvětou proti rakovině prostaty

Nevšední umělecká výstava na téma „nekonvenční pojetí pisoáru“ nazvaná Pissoir Art Gallery odstartovala v OC Forum Nová Karolina. Výstavu odborně zaštiťuje nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ, jehož cílem je aktivizace mužů v boji proti onkologickým onemocněním.


Celkem 19 originálních uměleckých děl, jejichž autory jsou čeští umělci a designéři, kteří s vtipem zhmotnili své představy o dokonalém tvaru jejich vlastního pisoáru, má za úkol upozornit na stále aktuálnější problematiku rakoviny prostaty. Výstava, na které se můžete pobavit a přitom se dozvědět víc o rakovině prostaty, potrvá v nákupním centru až do 30. listopadu.
„Rakovina prostaty tvoří zhruba 16 procent všech nádorových onemocnění a od roku 2005 je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. V porovnání s počátkem devadesátých let vzrostl počet mužů s rakovinou prostaty trojnásobně a k nejohroženějším patří muži po šedesátce. Stále více ale přibývají také pacienti mnohem mladší. Důležitá je přitom osvěta a prevence u této nemoci, protože časná stádia nemoci jsou většinou zcela bez příznaků,“ vysvětluje doc. Jan Krhut, přednosta urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a pokračuje: „Obecně lze doporučit, aby se každý muž starší padesáti let nechal raději preventivně vyšetřit. Stačí se objednat na Urologickém oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, kde se diagnostice a léčbě onemocnění prostaty dlouhodobě věnujeme. Objednat se lze denně mezi 13. a 15. hodinou, a to na telefonním čísle 597373051. Sestřička každému zájemci vysvětlí, v čem vyšetření spočívá a nabídne i konkrétní termín.“
Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ vznikl za účelem aktivizace mužů v boji za své zdraví proti typicky mužským onkologickým onemocněním, jakým je rakovina prostaty. Jedním ze zakladatelů nadačního fondu je přední odborník, urolog doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, působící v Thomayerově nemocnici v Praze, který pomohl mnoha pacientům s onkologickým onemocněním vrátit se zpět do plnohodnotného života. Cílem nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ je šířit informace o této problematice a získávat prostředky na podporu specializovaných programů, výzkumu a boje proti rakovině. Pomoci může každý. Více na www.muziprotirakovine.cz.
Od roku 2012 spolupracuje nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ také s mezinárodním hnutím MOVEMBER, jehož hlavním cílem je neotřelým způsobem upozorňovat na problematiku rakoviny prostaty. Je to důvod proč v měsíci listopadu (anglicky November) můžeme potkat tolik mužů s knírem. Tito odvážlivci se během třiceti listopadových dnů stanou chodícími a mluvícími billboardy a propagátory hnutí. Knírek je pomyslnou stuhou – symbolem, díky němuž se postupně zvyšuje povědomí o této problematice a navyšují se i vybrané prostředky určené na podporu mužského zdraví. Přidat se může každý – muž i žena – stačí se jen 1. listopadu zaregistrovat s čistě vyholenou tváří na webové stránce www.movember.com. I když se může zdát, že Movember je jen doménou mužů, opak je pravdou. Právě ženy totiž hrají zásadní roli v životě mužů – pečují o jejich zdraví a pohodu. A tak hrají zásadní úlohu i v úspěchu samotného hnutí a při propagaci boje proti této zákeřné nemoci. „Výstava Pissoir Art Gallery je velmi netradiční a jsem velice rád, že se na takto prospěšné akci může OC Forum Nová Karolina podílet. Věřím, že se návštěvníci při její prohlídce nejen pobaví, ale také se něco nového dozví. Ale hlavně je výstava přiměje o této problematice přemýšlet. Navíc se výstava časově hezky sešla s listopadovým mezinárodním projektem Movember, který se právě problematice rakoviny prostaty věnuje a snaží se proti ní bojovat všemožnými prostředky,“ uzavírá marketingový manažer OC Forum Nová Karolina Tomáš Lučan.
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA