Úvodní strana » Zajímavosti » Petr Nedoma provede ostravské publikum "svou" výstavou

Petr Nedoma provede ostravské publikum "svou" výstavou

Petr Nedoma, známý historik umění a ředitel Galerie Rudolfinum v Praze, provede ve čtvrtek 12. června zájemce výstavou „Cake and Lemon Eaters – Viktor Pivovarov & Ged Quinn“, jejímž je kurátorem. Komentovaná prohlídka výstavy začne v 16,30 v Domě umění na Jurečkově ulici v Ostravě.


Ve čtvrtek 12. června od 16:30 mají všichni milovníci umění a kultury jedinečnou příležitost setkat se a besedovat osobně s Petrem Nedomou, asi nejznámějším kurátorem v českých zemích. Povede komentovanou prohlídku výstavou „Cake and Lemon Eaters – Viktor Pivovarov & Ged Quinn“, kterou připravil pro Galerii Rudolfinum v Praze a která je nyní k vidění v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Výstava „Jedlíci dortíků a citronů“ představuje ucelený soubor zátiší a žánrových portrétů soudobých tvůrců Viktora Pivovarova a Geda Quinna, malířů, jejichž cesty by se jinak jen těžko někdy střetly. Oba malíři jsou intelektuálové, kteří ve svých plátnech reinterpretují kanonické malby starých mistrů, ale dělí je věk jedné generace i naprosto odlišné prostředí, z něhož vzešli. Sedmasedmdesátiletý Rus Viktor Pivovarov, žijící od 80. let v Praze, prezentuje obrazy ze čtyř cyklů: Zátiší, Jedlíci citronů, Děti bohů a Eidosy. Vedle toho jednapadesátiletý Brit Ged Quinn, který hrával v punkové kapele a nyní žije na samotě v Cornwallu, na výstavě uvádí sérii zátiší se zákusky ve tvaru pevnůstek, inspirován fotografickým cyklem Archeologie bunkrů Paula Virilia, a chce v nich „…znepokojivé a provokativní myšlenky vyjádřit nápadně krásným a jemným způsobem“. Z Quinnova štětce pochází také několik žánrových portrétů, jejichž kompozice diváky navrací zpět k důvěrně známým plátnům starých mistrů, ale přidané moderní vrstvy a odkazy je zároveň provokují k novému čtení. „Otázka interpretace obrazu se táhne dějinami umění odnepaměti,“ říká k výstavě Petr Nedoma a dál podotýká: „Oba autoři směřují od starých jistot kanonizovaných významů k dnešní plovoucí mozaice posunutých vyprávění.“
Styčné plochy v tvorbě obou malířů odhalil právě Petr Nedoma již před několika lety a nadchl se pro myšlenku představit plátna Pivovarova a Quinna ve společné instalaci na jednom místě.

Ostravskému publiku se tak naskýtá jedinečná příležitost zhlédnout výstavu autorů světového formátu a renomé, za jakými museli dříve cestovat do jiných měst, na domácí půdě, a navíc s odborným výkladem autora koncepce projektu Petra Nedomy. Výstavu připravila Galerie Rudolfinum v Praze. Plné vstupné na výstavu činí 20 Kč a zlevněné 10 Kč.

 

Zdroj: www.gvuo.cz

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA