Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Pavel Šporcl složí ve Vsetíně poctu velkým českým houslistům minulých dvou století

Pavel Šporcl složí ve Vsetíně poctu velkým českým houslistům minulých dvou století

Nejvýraznější český houslista, který bývá odbornými kritiky označován za Paganiniho 21. století, se vsetínskému publiku představí se zbrusu novým programem, aby složil poctu svým předchůdcům nejen jako interpret, ale i jako skladatel.


Houslista Pavel Šporcl potěší své posluchače českou klasickou hudbou. Po dvou letech toulek jinými hudebními žánry se vrátí s hudbou blízkou jeho srdci. S novým koncertním programem Mé houslové legendy přiveze nejen nedávno vydané CD, ale i s ním spojený příběh o české houslové škole a jejím světovém věhlasu. Povypráví o odkazu, který si velcí čeští houslisté po desítky let předávají z generace na generaci. Jako žák profesora Václava Snítila a přímý pokračovatel této školy naváže na své předchůdce a zahraje jejich brilantní skladby i vlastní kompozici pro housle a klavír.

Koncert Pavla Šporcla naváže na jeho zbrusu nové CD My Violin Legends, které 20. září loňského roku vydala společnost Supraphon. Na této jedinečné nahrávce houslista představil kompozice velkých českých virtuosů a historii věhlasné české houslové školy: Otakara Ševčíka, Jana Kubelíka a Jaroslava Kociana. „Tituly na toto CD jsem dlouho a pečlivě vybíral. Skladatelský odkaz českých houslistů je velmi obsáhlý. Jedná se spíše o přídavkové kousky, prskavky, ale velmi krásné a rozmanité. Mnohé skladby byly desítky let zapomenuty. Procházel jsem knihovny a archivy, notové materiály z 30. let minulého století,“ říká Pavel Šporcl.

Nové album představí také vsetínskému publiku velkém sále domu kultury, kde se jeho housle rozezní 14. února od 19.00 hodin. Partnerem u klavíru mu bude dlouholetý kolega, vynikající hudebník a dirigent Petr Jiříkovský.

V programu zazní i díla dalších slavných českých virtuosů Františka Ondříčka, Ferdinanda Lauba, Franze Drdly či Váši Příhody. Doplní jej Šporclovo bezprostřední vyprávění o české houslové škole a jejích legendách.

Předprodej vstupenek probíhá od 8. ledna v kině Vatra. Více informací naleznete na www.dkvsetin.cz.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA