Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Páté kolo téměř ovládly „domácí“ kapely

Páté kolo téměř ovládly „domácí“ kapely

Páté kolo soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň ovládly domácí kapely, přesto měly situaci značně zjednodušenou, když postoupily jen z dvoučlenných soutěžních kol. Na některé přihlášené soubory dolehly v minulém týdnu nečekané zdravotní komplikace, původně trojčlenná kola se smrskla na klání dvou kapel a tak až další průběh soutěže ukáže, jak kvalitní domácí postupující jsou a jak daleko se dostanou… 


 

Výjimkou z pravidla domácích kapel byl úspěšný druhý postupující polský zástupce, kterého uvidíme ve čtvrtfinále, wroclavská kapela Katedra. Ta zvítězila v Olomouci a nechala za sebou jak slovenské Merry´s, tak téměř domácí zlínské O 18 měsíců později. Druhým „nedomácím“ postupujícím se pak stala skupina ONSET z Brna, která nastoupila v třineckém klubu Barrocko a zamotala porotě hlavy. „Pro porotu to bylo nejtěžší rozhodování za celou dobu. V tomto kole se sešly opravdu žánrové špičky. Polská kapela Whizper předvedla výborný skvěle sehraný výkon a její zpěvák měl hlas jak Vatikánský zvon. Brněnský Crouch se dokázal, i přes trochu pozdní příjezd, poprat s nepřízní osudu a zahrál jak z partesu. Jejich hardcore podpořen staroamerickým stylem byl famózní a sklidil velké uznání poroty. Brněnští ONSET, kteří hráli jako první, ale ukázali, jak se dá dělat kvalitní metal ve třech. Klasická sestava kytara, basa a bicí, doprovázená zpěvy a řevy obou kytaristů ukázala, jak se dá kvalitně spojit H/C nářez s melodikou a progresí. Po jejich setu už porota věděla, že se bude muset poprat s energií, kterou jim ONSET dodal, a že další kapely to budou mít těžké,“ popsal průběh kola šéf třinecké poroty s tím, že nakonec to neměly těžké kapely, ale naopak porota. Ta nakonec rozhodla pro ONSET a pevně věří, že kapela dojde v letošní soutěži ještě hodně daleko.
Koncerty v dalších dvou klubech se konaly v zúžených sestavách jen po dvou soutěžících. Přestože již došlo na povolání náhradníků, v den konání koncertu se nečekaně odhlásily ze zdravotních důvodů další kapely a tak havířovský Jazz club i ostravská U6 viděla vždy jen dvě kapely. „V havířovském klubu již zaskočila za původní kapelu mladá energická parta Kowall Company z Přerova, která si svůj set rozhodně užívala. Přesto nestačila na nečekané překvapení v podobě domácí havířovské kapely Samostatně Neprodejní. Postupuje tak kompaktní úderka s důrazem na kytarové riffy,“ stručně popsala kolo zdejší porota. Postup domácích, či takřka domácích, se již před začátkem koncertu musel logicky čekat i v Ostravě, kde nastoupily party Reserve z Ostravy a Vera Muse z nedalekých Dolních Datyň a Havířova. Druhá jmenovaná nakonec slaví postup do čtvrtfinále.
Poslední základní kola se konají tento týden v tradičních termínech ve všech čtyřech klubech a rozhodne se o posledních čtvrtfinalistech. Více na www.lihen.cz. 

 

 

Autor: Marek Slonina

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA