Úvodní strana » Aktuality » Událo se » Ostravskou Venuši získal snímek o věži

Ostravskou Venuši získal snímek o věži

V Domě kultury Poklad v Ostravě - Porubě včera večer odborná porota rozhodla o vítězi XI. ročníku Mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách TECHNÉ OSTRAVA 2012. Festival dnes pokračuje promítáním pro veřejnost (8.30-13.00).


Do soutěže o Ostravskou Venuši se přihlásilo celkem 10 tvůrců. Porota festivalu TECHNÉ OSTRAVA 2012 udělila hlavní cenu festivalu, Ostravskou Venuši, režisérce Olze Struskové za snímek “Dvacet let pod Žižkovskou věží“. Dokument společnosti AGES Plus pojednává o zrodu, kontroverzních podmínkách výstavby a současném významu této známé televizní vysílací věže.

Dalším třem autorům porota udělila čestné uznání. První je za dokument „Cesty osudu jedné továrny“, který vyrobila polská televize TVP Wroclaw. Snímek v režii Kinga Woloszyn – Świerk (režisérka) se věnuje historii vratislavských železničních vagonářských závodů Linke Hoffman Werke.

Dvě další oceněná díla vyrobila Česká televize. Ostravské studio získalo čestné uznání za snímek režiséra Petra Lokaje „Industriál na hraně“. Nabízí pohled na to, jak využít brownfields (Dolní oblast Vítkovic, Karolina, textilka v Brně, Žižkovské nákladní nádraží). Druhým je dokument (Česká televize Praha) režiséra Bohdana Blahovce „ProStory – Přidaná paměť domu“, o architektonické rekonstrukci Paláce Langhans a o Edisonově transformační stanice v Praze.

V mezinárodní soutěži studentů o nejlepší práci z oblasti industriálního dědictví se utkalo 15 studentů. Komise jednomyslně vyhodnotila tři oceněné práce. Cenu rektora VŠB – TU Ostrava, Prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc., získala Marie Vepřeková za práci „Včelí výzkum - Pilný mlýn“. Cenu děkanky fakulty stavební VŠB – TU Ostrava, Prof. Ing. Darji Kubečkové Ph.D., obdržel Bc. Petr Doležal za práci „Konverze bývalé kotlárny na ateliéry vysoké školy uměleckoprůmyslové“. Cenu Domu kultury Poklad získal Bc. Roman Heinrich za práci „Industrializace moravské části vídeňské pánve po 1. světové válce“.

Cenu Ing. Stanislava Vopaska za mimořádné zásluhy v oblasti památek uhelného a rudného hornictví obdržel Prof. Ing. Jiří Grygárek, CSc.

Festival TECHNÉ OSTRAVA 2012 se koná pod záštitou primátora statutárního města Ostrava a rektora VŠB - TU Ostrava. Veškeré programy jsou realizovány za finanční pomoci statutárního města Ostravy.

Festival TECHNÉ OSTRAVA 2012 pořádá DK POKLAD Ostrava-Poruba ve spolupráci s Nadací Landek.

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA