Úvodní strana » Zajímavosti » Ostrava herecké osobnosti vychovává, ale později o ně přichází

Ostrava herecké osobnosti vychovává, ale později o ně přichází

Richard Krajčo, Tereza Bebarová, Marek Holý, Lucie Žáčková. To jsou jen namátkové příklady známých herců, které vychovalo ostravské divadlo, a oni poté odešli.  


Skoro každý rok odcházejí z Ostravy mladí talentovaní herci. Letos je to například čerstvá držitelka Thálie a ocenění Alfréda Radoka Tereza Vilišová, držitelka Thálie Tereza Dočkalová, Andrea Mohylová nebo Veronika Lazorčáková.

"Takový je náš úděl, herce vychováme a oni pak odejdou. A my budeme hledat nové tváře," shodují se ředitelé ostravských divadel Renáta Huserová a Jiří Krejčí.

Je to určitý paradox, přestože je Ostrava známá tím, jak kvalitní divadelní zázemí svým hercům poskytuje, pořád z ní odcházejí další a další talenty.

Pro divadlo je to svým způsobem kočování přirozené a Ostrava se může pyšnit titulem herecké líhně. Ostravští diváci mohou truchlit, herci se naopak mohou těšit na nové výzvy, bez kterých by možná zakrněli.

Tereza Dočkalová: Je tu vnitřní potřeba

Tereza Dočkalová z Komorní scény Aréna kraluje v řadě zdejších inscenací, od podzimu obohatí pražskou scénu.

"Od příští sezony měním trikot a jsem v angažmá v Divadle pod Palmovkou, kam mě přetáhl Michal Lang. Jsem si vědoma, že jsem v Ostravě v angažmá nejlepšího divadla v Česku a že dobré manželství se netrhá, ale je tu vnitřní potřeba, cítím, že to chce změnu," říká herečka, která exceluje například v Pensionu pro svobodné pány a řadu inscenací si bez ní lze velmi těžko představit.

Z Arény odejde po sedmi letech, začínala tady ještě v okamžiku svých studií na Janáčkově konzervatoři.

Lákají i pražské konkurzy

Sedmým rokem je v angažmá také černovláska Andrea Mohylová. Také pro ni nastal okamžik na změnu. "Je na čase změnit prostředí. Dostala jsem nabídku z Plzně. Tamní soubor znám a těším se na něj," říká herečka, která v současnosti v Ostravě hraje třeba v experimentální inscenaci Macbeth.

Svým způsobem pro ni hraje roli i blízkost Prahy. "Mám tam spoustu kamarádů a člověk to pak má jednodušší i s konkurzy, kterých je tam hodně. Není to časově tak náročné jako dojíždět z Ostravy," dodává Andrea Mohylová.

Odchází i oceněná herečka

Velkou změnou pro Divadlo Petra Bezruče bude nepochybně odchod čerstvé držitelky Ceny Alfréda Radoka Terezy Vilišové.

"Mohu jenom dodat, že je mi to líto, ztrácíme jednu z největších profesionálek, které jsem na našem jevišti potkal," komentuje její odchod manažer divadla Tomáš Suchánek.

Nové posily na sebe nadají dlouho čekat, někde už konkurzy probíhají, jinde je teprve připravují.

"Co se týká nových tváří, nová tvář nebude sama, nové tváře by měly býti dvě. Ale jelikož jsme zatím nepodepsali smlouvu, tak bych asi v tuto chvíli nepředbíhal. Půjde o absolventy JAMU. Jejich představení bych rád nechal na šéfovi Štěpánu Páclovi, až přijde ten pravý čas," dodal Tomáš Suchánek.

Vilišová z Ostravy nezmizí úplně

Přestože z Ostravy odchází jedinečná herečka Tereza Vilišová, která kraluje dvěma nejprestižnějším hereckým anketám v Česku, diváci o její umění zatím nebudou bezprostředně ochuzeni.

"Tereza Vilišová bude zcela samozřejmě dohrávat své role v již nastudovaných inscenacích, není možné ji přeobsazovat," konstatoval Jiří Krejčí, ředitel Divadelní společnosti Petra Bezruče.

Zdánlivě se tedy nic nemění, herci stále kočují, ale divácké povědomí o nich se přeci jen letos výrazně přesouvá na Moravu a do Slezska. "Je to poprvé, kdy Cena Alfréda Radoka za kategorii Nejlepší divadlo opouští české teritorium a míří na Moravu," komentovala nedávno ředitelka Komorní scény Aréna Renáta Huserová udělení ceny Nejlepší divadlo Komorní scéně Aréna.

Herci migrují, mění scény a Ostravě nezbývá nic jiného než se těšit na jejich nástupce. Třeba z nich budou za pár let takové osobnosti, které si mohou dovolit přestoupit také směrem na Prahu.
 

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostrava-herecke-osobnosti-vychovava-ale-pozdeji-o-ne-prichazi-p6y-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140404_204215_ostrava-zpravy_ama|
 

Další články


Další články
Pořadatelé přidejte akci do kalendáře akcí ZDARMA